StoryEditorZarządzanie stadem

Program automatycznie przygotowuje krowę do zasuszenia. Jak to działa?

31.12.2022., 13:12h
Firma GEA Farm Technologies opracowała program, który automatycznie przygotowuje krowy do okresu zasuszenia. Algorytm zapewnia, że na dziesięć dni przed planowaną datą zasuszenia ​​aparat udojowy jest usuwany nieco wcześniej przy każdym doju.  

Złota nagroda targów Eurotier dla systemu AutoDry firmy GEA

Jak podaje portal Veeteelt.nl., System AutoDry zostanie wprowadzony na rynek w pierwszym kwartale 2023 roku i początkowo będzie dostępny tylko dla konwencjonalnych hal udojowych i będzie można go kupić w formie modułu w DairyPlan GEA. Program GEA otrzymał złotą nagrodę za innowacyjność na targach Eurotier.

Jak działa system AutoDry?

System AutoDry gwarantuje, że krowa naturalnie będzie zmniejszała ilość produkowanego mleka, co zapobiega nadmiernemu ciśnieniu mleka na początku okresu zasuszenia i zmniejsza ryzyko zapalenia wymienia. Jak zapewnia producent, w rzeczywistości AutoDry jest bardzo prosty w użyciu, jest to algorytm, który można aktywować w programie komputerowym GEA. Dziesięć dni przed zasuszeniem algorytm zapewnia, że ​​aparat udojowy jest zdejmowany dzień po dniu coraz wcześniej. Proces ten jest zbliżony do naturalnego, gdzie będące przy matce cielę z czasem coraz mniej ssie wymię.

Jeżeli krowa nadal produkuje dużo mleka i wkrótce trzeba ją zasuszać, musi jak najszybciej produkcję zmniejszyć. W tym czasie wielu producentów mleka żywi zwierzęta tylko słomą i wodą, co jest bardzo problematyczne. Podczas laktacji zwierzę otrzymuje stabilną i mocną dawkę pokarmową, a tuż przed okresem zasuszenia radykalnie zmienia się jego trawienie. Również utrzymanie zwierzęcia osobno, a następnie dojenie go od czasu do czasu w celu zmniejszenia ilości produkowanego mleka, kosztuje czas i pieniądze. Badanie wykazało, że przy takim zarządzaniu rolnik traci ok. 40 euro na krowę rocznie w porównaniu z systemem AutoDry, co wynika z utraty mleka i dodatkowych kosztów pracy.

Funkcja AutoDry przewidziana jest na chwilę obecną tylko dla hal udojowych

Na razie funkcja AutoDry będzie dostępna tylko dla konwencjonalnych systemów udojowych. W przeciwieństwie do robotów, odstępy między dojami są tutaj ściśle określone. Im dokładniej określana jest wydajność mleka, tym dokładniej działa algorytm. W przypadku robotów udojowych jest to raczej zmienne, niemniej rozwiązanie jest obecnie testowane dla robotów udojowych.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 22:19