StoryEditorPorady

Rolnicy spod Iławy mają patent na wydajność 10 tys. kg mleka od stada 90 krów

12.08.2021., 14:08h
Maria i Romana Kaczmarkowie to tegoroczni laureaci XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii gospodarstwa rodzinne – hodowla bydła. Pochodzący z Warmii i Mazur hodowcy swoje mleczne gospodarstwo rozwijają od blisko 40 lat, a prowadzona w nim z niezwykłą dbałością produkcja roślinna i zwierzęca są głęboko ze sobą powiązane.

Dbając o żyzność ziemi i dobrostan krów

Kapituła konkursowa oceniała nas całościowo, jednak tak naprawdę nie robimy nic nadzwyczajnego – skromnie przyznają Maria i Roman Kaczmarkowie. – Dbamy o żyzność naszej ziemi i dobrostan zwierząt. Dzięki utrzymaniu stada na ściółce stosujemy nawożenie organiczne uzupełniane o wapnowanie gleb. Chronimy strukturę gleby przed erozją wodną i powietrzną.

Ściółka, okólnik i żadnych łańcuchów

W gospodarstwie w Gajdach, bydło mleczne utrzymywane jest w wolnostanowiskowej, ściołowej oborze z okólnikiem (wybudowanej w 2008 roku). Hodowcy nabywają słomę od okolicznych rolników.

Budowa nowej obory umożliwiła nam zwiększenie produkcji mleka. Obecnie utrzymujemy stado liczące 130 sztuk bydła, w tym 90 krów dojnych. Pierwiastki dają średnio 30 l mleka dziennie, a najbardziej wydajne sztuki 55 l białego surowca, za co są premiowane dodatkiem paszy ze stacji paszowych – informują hodowcy.

Dobra kiszonka to podstawa efektywnego żywienia

Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a jego wydajność wynosi ok. 10 tys. kg mleka o 4,3% zawartości tłuszczu i 3,4% białka oraz 2,8% kazeiny. W...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 03:13