StoryEditorPorady

Rolnicy z łódzkiego hodują bydło od 3 pokoleń. Jaki jest ich przepis na sukces?

07.09.2020., 17:09h
Trzecie pokolenie rodziny Owczarków dostarcza mleko do OSM WART-MILK w Sieradzu, a rośnie już czwarte: najmłodsza Marysia jeszcze nie zdradziła swoich zainteresowań, 8-letni Kamil bardzo lubi pracę przy cielętach i krowach, natomiast konikiem 6-letniego Jasia są ciągniki. Wszystko zaczęło się, gdy dziadek Pawła Owczarka wybudował gospodarstwo w 1950 roku, wcześniej była tu goła ziemia. Jak podkreślił gospodarz, było to 70 lat bardzo udanej współpracy z mleczarnią.

Spółdzielnia nie zostawi rolnika w potrzebie

Spółdzielnia zawsze pomaga, nie zostawia rolnika samego w potrzebie. Dobrze układa się współpraca z działem skupu. Dużym szacunkiem darzymy prezes Irenę Miedzińską, która ponad 10 lat temu wyciągnęła naszą spółdzielnię z bardzo głębokiego kryzysu. Dobrze pamiętam ten czas, ponieważ wtedy przejąłem gospodarstwo od rodziców – oznajmił Paweł Owczarek.

Pierwsza ważna decyzja, którą podjął Paweł Owczarek po przejęciu gospodarstwa od rodziców, dotyczyła budowy nowej obory. Obiekt powstał w 2008 roku, był duży i funkcjonalny jak na owe czasy. Dziś Owczarkowie myślą o budowie kolejnej obory, bo wiedzą jak ważny jest warsztat pracy. Jednak niepewność czasów, a także pandemia koronawirusa skłoniła ich do odłożenia w czasie tak poważnej inwestycji.

Dziś potrzebujemy jeszcze większego obiektu, jednak poczekamy z budową aż synowie dorosną – przyznał Paweł Owczarek.

Żona chciała przewodówkę

Użytkowana obora to obiekt uwięziowy o wymiarach 25 x 18 m, mogący pomieścić 45 krów, czyli wszystkie krowy dojne, a także cielęta. Jałówki i krowy zasuszone korzystają ze starszych o...
Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 00:49