StoryEditorDobry hodowca

Rolnik spod Ostrowa: Koszty produkcji mleka spędzają nam sen z powiek, ale cieszy następca

08.08.2022., 12:08h
Paweł Męcel jest już trzecim pokoleniem dostawców mleka do spółdzielni w Nowych Skalmierzycach, która ma dość ciekawą historię. Od momentu powstania w roku 1929, nie zabrakło przekształceń czy zmian nazwy. Dziś Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych "Lazur" to nowoczesna firma, która dostarcza na rynek szlachetne sery pleśniowe o najwyższej jakości.

Okólnik najlepszym lekarstwem na ciche ruje u krów

Nie kisimy naszych krów w oborze, które zaraz po porannym doju wychodzą na okólnik. Mamy oborę uwiąziową i ruch na świeżym powietrzu okazał się najlepszym lekarstwem na ciche ruje. Nawet jeśli krowa będąca w rui sama wyraźnie tego nie manifestuje, to inne sztuki ją obskakują. Nasze krowy cały rok, nawet zimą, wychodzą na okólnik – powiedział Paweł Męcel.

Krowy otrzymują kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę oraz paszę treściwą, którą rolnik sam przygotowuje w swoim gospodarstwie.

Śrutujemy własne zboża, które następnie mieszamy z otrębami oraz koncentratami białkowymi, a także premiksami mineralno-witaminowymi. Na obecną chwilę jest to tańsza forma niż zakup gotowej paszy pełnoporcjowej. Ponadto sami decydujemy o składzie mieszanki treściwej i zawsze możemy dokonać jego korekty w razie potrzeby – podkreślił Paweł Męcel.

USG daje przewagę

Zabiegi inseminacji wykonuje lekarz weterynarii, a przed każdym kryciem krowa jest badana aparatem USG.

Znam wielu dobrych inseminatorów, jednak lekarz weterynarii widzi więcej z takiego prostego względu, że robi badanie USG....

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 22:18