StoryEditorWiadomości z branży

Rolnik z Podlasia sam montuje innowacyjne rozwiązania w oborze

01.10.2019., 14:10h
Jadąc samochodem w okolicach miejscowości Krajewo Białe łatwo zauważyć dużą, nowoczesną oborę, która wyróżnia się na tle lokalnego krajobrazu. Obiekt sam zapraszał do odwiedzin oraz zapoznania się z zastosowanymi rozwiązaniami i technologiami.
Gospodarza Michała Krajewskiego wraz z bratem Stefanem zastałem podczas doju 90 krów, w nowoczesnej hali typu rybia ość 2 x 9. W dojarni rozbrzmiewały hity disco polo. Rolnik uważa, że dzięki muzyce krowy są spokojniejsze i odporniejsze na hałasy z zewnątrz. Ponadto praca w rytmie muzyki jest mniej męcząca, a czas doju upływa szybciej.

Nowoczesna obora pod stałą kontrolą gospodarza

Owcami zajmowaliśmy się od pokoleń, jednak z czasem branża stawała się coraz mniej opłacalna, a koszty rosły. Kiedy przejmowałem gospodarstwo i ukończyłem studia na SGGW, postanowiłem przestawić go na bydło mleczne i nie żałuję – mówi Michał Krajewski.

Nowa obora powstała w 2018 roku. Jest to murowany rusztowy budynek o wymiarach 55 x 26 m wraz z dobudowanym pomieszczeniem gospodarczym. Posiada 1503 m2 powierzchni użytkowej zadaszonej oraz mieści 170 sztuk bydła. Obiekt jest bardzo nowoczesny oraz interaktywny. Gospodarz z kilku kamer ma podgląd oraz kontrolę nad całym wyposażeniem i elektroniką w swoim smartfonie. Steruje między innymi automatycznymi bramami, robotami podgarniającymi oraz systemem nagłośnieniowym zamontowanym w całym budynku. N...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. kwiecień 2024 14:20