StoryEditorRozrdód krów

Rosnące spokrewnienie w stadzie krów odbija się na kieszeni rolnika

22.12.2020., 11:12h
Pod względem ekonomicznym dużym problemem wśród populacji czystorasowych hf-ów jest rosnący inbred, czyli spokrewnienie, co przekłada się na depresję inbredową. Dotyczy to zwłaszcza dużych farm w USA, które coraz częściej poprzez zazwyczaj trójrasowe krzyżowanie rotacyjne radzą sobie z negatywnymi skutkami inbredu.

Skutki depresji inbredowej w stadzie krów mlecznych

Depresja inbredowa wynikająca z kojarzeń krewniaczych pociąga za sobą konkretne konsekwencje jak słabsza płodność czy zdrowotność. Wiąże się ze spadkiem wigoru i podwyższeniem śmiertelności nowo urodzonych cieląt, ale również ma duży wpływ na ilość i jakość pozyskiwanego mleka, zatem wzrastający inbred nie pozwala wykorzystać efektu postępu hodowlanego. Inbred ma zatem wymiar ekonomiczny.

W USA hodowcy hf-ów mają duże problemy z dobraniem buhaja, który nie byłby spokrewniony z ich krowami. Oszacowano tam, jakie skutki niesie za sobą powiększenie inbredu w stadzie o 1%. Okazało się, że są to: skrócenie życiowej produkcji krów o 13 dni, spadek życiowej produkcji mleka o 360 kg, spadek życiowej produkcji białka o 11 kg, spadek życiowej produkcji tłuszczu o 13 kg, podwyższenie wieku pierwszego wycielenia oraz wydłużenie okresu międzywycieleniowego.


  • Jednym ze sposobów radzenia sobie z inbredem tam gdzie hodowcy nie chcą mieszańców międzyrasowych jest krzyżowanie obu odmian barwnych holsztyno-fryza

Jak skutecznie zapobiegać depresji inbredowej?

Aby nie dopuścić do depre...
Pozostało 54% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 02:51