Krowy w ciężkiej ketozie miały o 54% większe ryzyko wczesnej śmierci zarodków niż zwierzęta z najmniej ciężką ketoząBeata Dąbrowska
StoryEditorChoroby metaboliczne krów

Ciężka ketoza u krów zwiększa ryzyko poronień

09.06.2023., 14:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Nowe badania przeprowadzone na 35 gospodarstwach mlecznych w krajach Beneluksu pokazują, że cięższy przebieg ketozy znacznie zwiększa ryzyko wczesnej śmierci zarodka i poronienia, szczególnie u krów w trzeciej laktacji.

Ogromny odsetek krów ciepi na ketozę

Już wcześniejsze badania wykazały, że odsetek zwierząt doświadczających ketozy wynosi 41,3% u jałówek i nawet 67,8% u krów wieloródek, dlatego też na Uniwersytecie w Utrechcie we współpracy z firmą DeLaval i Elanco wzięto „pod lupę” blisko 4500 krów w 35 mlecznych gospodarstwach, by przekonać się czy istnieje korelacja między ketozą a wczesną śmiercią i odrzuceniem zarodka.

Wnikliwe badania wykazały, że krowy w ciężkiej ketozie miały o 54% większe ryzyko wczesnej śmierci zarodków niż zwierzęta z najmniej ciężką ketozą. Początek ketozy, w czasie pierwszych trzech tygodni po wycieleniu był również związany z wczesną śmiercią zarodka – każdy dzień opóźnienia wystąpienia ketozy zmniejszał ryzyko o 7%. Innymi słowy, im wcześniej rozpoczyna się ketoza po wycieleniu, tym większe jest ryzyko wczesnej śmierci zarodka. Ponadto zaobserwowano, iż połowa krów z najbardziej wyraźną ketozą miała o 58 do 61% większe ryzyko poronienia. Początek ketozy (dni 3–60) był wyraźnie związany z występowaniem poronień, przy czym ryzyko poronienia zmniejszało się o 1% na każdy dzień wystąpienia ketozy. Czas trwania ketozy (dni 3–60) był również powiązany z występowaniem odrzucenia, a mianowicie o 1% bardziej prawdopodobne za każdy dzień, w którym ketoza trwała dłużej.

Im wcześniej rozpoczyna się ketoza po wycieleniu, tym gorzej

Cięższy przebieg ketozy, szczególnie tej rozpoczynającej się wkrótce po wycieleniu, niekorzystnie wpływa na płodność.Często są to zwierzęta, które już przed wycieleniem miały poważny ujemny bilans energetyczny. Najczęściej dotyczy to zwierząt z trzeciego wycielenia, dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka ketozowa w okresie zasuszenia.

image

Krowy w ciężkiej ketozie miały o 54% większe ryzyko wczesnej śmierci zarodków niż zwierzęta z najmniej ciężką ketozą

FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Źródło: Veeteelt.nl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 15:18