W pierwszych tygodniach laktacji priorytetem hodowcy powinna być dbałość o jak największe pobranie dawki oraz dostarczenie odpowiedniej ilości glukozy, która jest prekursorem cukru mlekowego – laktozyBeata Dąbrowska
StoryEditorRozród krów mlecznych

Jakich błędów żywieniowych nie popełniać w okresie poporodowym u krów mlecznych?

20.11.2023., 14:00h
Głównym czynnikiem zakłócającym rozród u wysoko wydajnych krów jest niedobór energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu w okresie poporodowym. Warto wiedzieć, że nawet u prawidłowo żywionych krów, równowaga energetyczna ich organizmu ustala się dopiero po upływie 100–120 dni po wycieleniu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak ocenić czy krowa nie jest zatuczona?
  • Jak dochodzi do powstawania zaburzeń w rozrodzie po wycieleniu?
  • Jak zapobiegać powstawaniu zbyt wysokiego ujemnego bilansu energetycznego u krów po wycieleniu?

Niedobór energii, za dobra kondycja u krowy? Będą problemy z rozrodem

Ujemny bilans energii i nadmierna utrata kondycji ciała, to główni winowajcy zaburzeń cyklu rujowego krów. Zjawisko to nasila się w pierwszych dniach laktacji, a jego konsekwencje są najbardziej widoczne u krów w zbyt dobrej kondycji. Aby szybko ocenić, w jakiej kondycji są zwierzęta, wystarczy spojrzeć na nasadę ogona, gdzie tłuszcz odkłada się najszybciej.

Jeżeli więzadło ogonowe jest lekko widoczne, oznacza to, że krowa jest w prawidłowej kondycji, jeśli jednak więzadło jest niewidoczne, gdyż znajduje się na nim warstwa tłuszczu – krowa jest zatuczona.

Największy niedobór energii u krów, zwłaszcza wysoko wydajnych, występuje najczęściej w okresie okołoporodowym. W tym czasie większość krów nie jest w stanie pobrać takiej ilości paszy, która zapewniałaby pełne pokrycie ich potrzeb energetycznych. Tym sposobem, w organ...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:11