StoryEditorRozród krów

Skręt ciężarnej macicy u krowy - przyczyny, leczenie, profilaktyka

29.10.2018., 13:10h
Znajomość objawów tego schorzenia jest przydatna przede wszystkim w jego diagnostyce. Po rozpoznaniu choroby możemy podjąć kroki w celu ratowania krowy lub jeśli jest to niemożliwe, to na tyle wcześnie ją wybrakować, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Skręty macicy najczęściej w 3 ostatnich miesiącach ciąży

Ciężarna macica obraca się w mniejszym lub większym stopniu dookoła długiej osi znacznie częściej w lewą niż w prawą stronę, ponieważ po lewej stronie jest żwacz, który jest bardziej lub mniej wypełniony. Badania dowodzą, że krowy, u których wypełnienie żwacza jest większe, są mniej narażone na to schorzenie np. krowy wypasane kwaterowo pobierające duże ilości zielonki. Skręty w trakcie ciąży zdarzają się rzadziej niż podczas porodu i zazwyczaj występują w ostatnich 3 miesiącach cielności. Schorzenie często przebiega stosunkowo łagodnie, nie zagrażając życiu samicy (wtedy gdy szyjka macicy pozostaje zamknięta). Sama ciąża jest jednak stracona z powodu zaciśnięcia naczyń krwionośnych skutkującego śmiercią płodu. Poważniejsze powikłania mają miejsce przy otwartej szyjce.

Objawy skrętu macicy

Skręt macicy w czasie ciąży daje z reguły tylko objawy gastryczne (niepokój, osłabienie apatytu, napinanie się, uniesienie ogona) i nie jest w ogóle rozpoznawany lub jest wykrywany za późno. Jeżeli jednak uda się go rozpoznać, to pożądana jest szybka interwencja lekarza weterynarii, która polega na wykonaniu retorsji, czyli odkręceniu macicy. Odbywa się to m.in. przez przetaczanie (rolowanie) krowy, a metody rozpoznawania skrętu w trakcie ciąży opierają się głównie na badaniu rektalnym.

Co powoduje skręt macicy?

Krowa jest w znacznym stopniu zbliżona budową do owcy, jednak u owiec skręt macicy nie występuje. Krowy są zwierzętami predysponowanymi do skrętu macicy, a do czynników sprzyjających temu schorzeniu należą: niestabilność ciężarnej macicy u bydła, sposób wstawania i kładzenia się krów, zwiotczałe powłoki brzucha u starych samic, skąpa ilość wód płodowych oraz duża masa urodzeniowa cielęcia. Jednak bezpośrednią przyczyną skrętu macicy jest gwałtowny ruch krowy lub cielęcia.

Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 20:50