StoryEditorRynek mleka

Spekulacyjne oblicze kryzysów na rynku mleka

11.01.2023., 14:01h
Koniec ubiegłego roku został zdominowany przez informacje przekazywane producentom mleka o planowanych obniżkach cen mleka w skupie. Brzmi to poważnie i nie napawa optymizmem, dlatego warto zatrzymać się przy tym wątku na dłużej.  

Procesy na rynku mleka zachodzą cyklicznie

Procesy zachodzące w gospodarce można nazwać cyklicznymi, bo zazwyczaj się powtarzają. Wszystko to skłania nas do refleksji i odświeżenia wspomnień z lat 2008-2009, bo obecna sytuacja ma z tym okresem wiele wspólnego. Wówczas drastyczne obniżki sięgające więcej niż połowy ceny wypłacanej jeszcze chwilę temu wywoływały panikę i uzasadniony niepokój. Spadek cen z poziomu ok. 1,4 zł do 0,70 zł/l było klęską żywiołową dla gospodarstw rolnych.

Wszystko stało się nagle, bo jeszcze chwilę wcześniej, tj. od 2007 do marca 2008 r., było zgoła inaczej. Wysokie ceny mleka w skupie, jak na tamte czasy, były spowodowane nadwyżką popytu nad podażą. Wynikało to z jednej strony z rosnącego wówczas światowego popytu na artykuły mleczarskie, a z drugiej – zmniejszonej podaży artykułów mleczarskich wywołaną przez suszę w Australii i Nowej Zelandii.

W pamiętnym 2007 r. ceny przetworów mlecznych wzrosły rok do roku o 40–60%, co bezpośrednio wpłynęło na wyższe ceny mleka w skupie. Marzec 2008 r. stał pod znakiem zakończenia kolejnego roku kwotowego oraz podliczenia dostaw wewnątrz Unii Europejs...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:38