StoryEditorCiekawostki

Tłuste mleko, to zdrowe mleko

09.05.2018., 15:05h
W niektórych mediach można spotkać publikacje, które usiłują przekonać o szkodliwości produktów mlecznych ze względu na zawartość m.in. tłuszczu. Jednak badania naukowe pokazują, że mleko pełnotłuste jest bardzo zdrowym pożywieniem. Na dodatek, znacznie zmniejsza ono ryzyko wystąpienia nadwagi czy otyłości.

Co dobrego znajduje się w mleku?

Mleko zawiera niemal wszystkie składniki odżywcze, w tym białko o wysokiej przyswajalności, węglowodany, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D i K oraz witaminy z grupy B, składniki mineralne jak magnez i cynk czy tłuszcze. Mleko zawiera też nasycone kwasy tłuszczowe i z tego powodu przez wiele lat dość powszechna była opinia o ograniczaniu spożycia mleka i produktów mlecznych ze względu na ich rzekomy wpływ na choroby układu krążenia.

Wielu naukowców w ostatnich latach dzięki nowym metodom badań poddało powtórnie analizie dane na temat związku tłuszczów mlecznych z chorobami sercowymi, ze stężeniem cholesterolu, zawałami i udarami. Dokładnie przyjrzano się strukturom tych kwasów tłuszczowych nasyconych i okazało się, że w tłuszczach mlecznych występuje proporcjonalnie więcej niż w innych tłuszczach krótkołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych, które są łatwiej trawione i przyswajalne przez organizm – wyjaśnia prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia.

Mleko działa przeciwnowotworowo i zapobiega nadwadze

Zwraca ona uwagę także na fakt, że mleko zawiera ok. 35% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas linolowy, który wykazuje dużą aktywność przeciwnowotworową.

Z powtórnych badań i analiz naukowców wynika, że mleko i produkty mleczne wykazują dużą biologiczną aktywność przeciwmiażdżycową, immunologiczną i redukują tkankę tłuszczową, co pośrednio zapobiega rozwoju nowotworów piersi i niweluje ryzyko zawałów.

Jednak wciąż w niektórych krajach zalecane jest ograniczanie spożycia mleka i produktów mlecznych ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Jak należy rozumieć tego typu zalecenia? Ograniczać to nie oznacza eliminować zupełnie, bo tłuszcze, także te nasycone są nam potrzebne – podpowiada prof. Jadwiga Charzewska.


  • Prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia podkreśla, że dzieci, które piły mleko pełnotłuste miały niższy indeks BMI oraz były w mniejszym stopniu zagrożone nadwagą i otyłością niż ich rówieśnicy spożywający mleko odtłuszczone
Co ciekawe, spożywanie mleka o obniżonej zawartości tłuszczu wcale nie oznacza, że będziemy szybciej chudnąć. Z artykułu zamieszczonego w 2017 roku w American Journal Clinical Nutrition wynika, że dzieci, które piły mleko o zawartości 2% tłuszczu miały wskaźnik BMI (Body Mass Index – określa czy człowiek ma nadwagę lub cierpi na otyłość) niższy od dzieci, które spożywały mleko odtłuszczone. Miały one też wyższe stężenie witaminy D, która wpływa na rozwój dzieci.

Dzieci pijące pełnotłuste mleko miały też niższe ryzyko rozwoju nadwagi o 2,5 raza niż te pijące odtłuszczone mleko, a ryzyko rozwoju otyłości niższe o ponad 3 razy – podała ekspertka Instytutu Żywności i Żywienia.

Zauważyła także, że chociaż w ostatnich latach wśród dzieci spadła ilość spożywanych tłuszczy, w tym tych nasyconych, to niestety wzrosła wśród tej grupy liczba osób z otyłością. Podobne zjawisko można zaobserwować wśród młodych mężczyzn. Można z tego wysnuć wniosek, że tłuszcze nasycone spożywane w odpowiedniej ilości nie prowadzą do nadwagi.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. maj 2024 00:42