StoryEditorDobry hodowca

Tu średnia wydajność krów to 13 tys. kg mleka, ale rolnik nie chce jej zwiększać

11.07.2022., 13:07h
Doją prawie 13 tys. kg mleka od przeciętnej krowy w 305-dniowej laktacji i nie chcą przekraczać tej bariery, bo, jak przyznaje Czesław Klimczak-Fudała, kolejny wzrost wydajności byłby bardzo kosztowny, co ma związek z żywieniem, które już teraz wymaga czasu i wręcz aptekarskiej precyzji.

Z aptekarską precyzją

Co ciekawe, przy tak wysokiej wydajności hodowcy udaje się utrzymać przyzwoite parametry mleka na poziomie 4% tłuszczu i 3,48% białka. Jednak, jak przyznał, w tym celu stosuje specjalne korektory białkowe i energetyczne. Ostatnio do dawki wdrożył także specjalny preparat Actifiber z Biofeedu zwiększający strawność masy organicznej, w tym głównie włókna, co przekłada się nie tylko na lepsze wykorzystanie paszy, ale również na wyższy poziom tłuszczu w mleku.

PMR plus treściwe pod pysk

Genetyka jest ważna, wiadomo, nikt nie będzie doił mleka od ras mięsnych, ale finalnie decyduje żywienie. Pasze treściwe dzielimy na 5 rozdań dziennie. Nie mamy robota do jej zadawania, a więc jest to dodatkowa praca, ale warto. Każda krowa ma wyliczoną indywidualną dawkę mieszanki treściwej wedle wydajności, w skład której wchodzą duże ilości minerałów i witamin, w tym specjalne preparaty poprawiające rozród, korektory białkowe i energetyczne, tłuszcz chroniony, gliceryna, śruty zbożowe oraz poekstrakcyjne śruty: rzepakowa i sojowa. Na dwa tygodnie przed wycieleniem stosujemy specjalną paszę z solami gorzkimi – powied...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 06:35