StoryEditorRynek mleka

Upada produkcja mleka w Azji Środkowej. Zabójcze są rosnące koszty

31.03.2023., 17:03h
Większość z nas przyzwyczaiła się do myśli, że rynek chiński jest dla światowego mleczarstwa wyjątkowy. Jednak nie możemy zapominać, że w Azji znajdują są państwa, które mogą zostać istotnym partnerem handlowym Polski. Wiele zachodnich koncernów mleczarskich spogląda coraz częściej na Azję Środkową jako ważny rynek zbytu w najbliższych latach.

W państwach takich jak Kazachstan czy Uzbekistan można spotkać nowoczesne mleczarstwo

Działają tam koncerny takie jak Danone, ale też sporo mniejszych lokalnych mleczarni. Zarówno jedne, jak i drugie, w ostatnim roku miały problemy z gwałtownie rosnącymi kosztami. Ale też wieloma innymi problemami, jak wprowadzane limity cenowe czy niewystarczająca pomoc udzielana przez poszczególne państwa. Wszystko to sprawiło, że w ubiegłym roku przemysł mleczarski w Azji Środkowej stanął przed ogromnymi wyzwaniami. W całym regionie nastąpił znaczący spadek produkcji, a występujące coraz częściej wahania cenowe będą prawdopodobnie jeszcze bardziej i dłużej odczuwalne niż w przypadku Europy czy Stanów Zjednoczonych. Widoczny jest również brak stabilności politycznej w regionie. Wszystko to powoduje, że problemy z zaopatrzeniem nie tylko w produkty mleczarskie, ale w żywność w szerszym ujęciu, będzie jednym z kluczowych problemów w kilku państwach regionu.

Największym producentem mleka w Azji Środkowej jest Uzbekistan

W roku 2021 wyprodukowano w nim około 10 miliardów kilogramów mleka. Dla porównania, Polska produkcja to około 14 miliardów. ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 14:15