StoryEditorPorady

W trosce o zdrowe racice

09.04.2018., 13:04h
Bardzo ważnym elementem higieny racic krów jest obniżenie poziomu ich wilgoci. W oborach wolnostanowiskowych zapewnić to może przede wszystkim utrzymanie właściwej czystości posadzek.

Racice muszą wyschnąć


Ogromną w tej kwestii rolę odgrywa klimat w budynku, ponieważ dobra cyrkulacja powietrza zapewnia szybsze schnięcie posadzek, redukując poziom ich wilgotności. Z drugiej strony czas, który krowa leży w boksie istotnie wpływa na schnięcie racic. W badaniach naukowych wykazano, że stosunek ilościowy krów do boksów powinien wynosić 1:1. W przeciwnym wypadku nastąpi spadek produkcji mleka oraz wzrost komórek somatycznych. Tylko przy stosunku 1:1 każda krowa ma możliwość położenia się w boksie, gdy tylko ma na to ochotę. Wówczas to zwierzę decyduje, kiedy chce ulżyć swoim nogom i położyć racice na suchej powierzchni.

Niebagatelną rolę odgrywa tutaj także atrakcyjność boksu, czyli: jego rozmiar, umiejscowienie, grubość warstwy podłoża, wilgotność i oczywiście czystość. Przy uwzględnieniu wymienionych aspektów, krowy leżą około 12–14 godzin dziennie. W tym czasie racice są odciążone i mogą schnąć.



  • Czyste i wygodne legowiska sprawiają, że krowy chętniej odpoczywają

Wapno stosować, ale z rozwagą

Dość często, w celu wiązania wilgoci na racicach, stosuje się wapno. Do rozwiązania tego trzeba jednak podchodzić bardzo ostrożnie. Dlaczego? Niejednokrotnie bowiem efektem stosowania wapna mogą być twarde beztlenowe warstwy na racicach, które odpowiadają za powstawanie suchych i nieelastycznych przestrzeni między palcami. Ponadto, wapno prowadzi do wysychania całej skóry, dlatego w ten sposób można szybko osiągnąć efekt odwrotny do
zamierzonego.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 03:54