StoryEditorRozród krów

Wpływ letnich upałów na parametry rozrodu krów

30.06.2021., 14:06h
Chociaż upały trwają od niedawna, to już zdążyły dać się krowom i hodowcom we znaki. Jedną z pierwszych konsekwencji wysokich temperatur jest zredukowanie pobierania paszy, co oznacza, że krowy pobierają mniej energii, białka, witamin i minerałów.

Jak dochodzi do rozwoju zaburzeń rozrodu u krów podczas upałów?

Zmniejszone pobranie paszy i pojawiający się wówczas ujemny bilans energetyczny skutkuje także zaburzeniami w rozrodzie krów. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia wydzielania hormonów odpowiedzialnych za rozród: wydzielanej przez podwzgórze gonadoliberyny (GnRH) oraz hormonu luteinizującego LH, który decyduje o ponownej aktywności jajników. Niedobór hormonu LH hamuje dojrzewanie jajników, czego skutkiem jest z kolei spadek wydzielania estradiolu odpowiedzialnego za objawy rujowe. Trzeba też pamiętać, że stres cieplny powoduje w organizmie krowy wzrost kortyzolu – hormonu stresu, którego najwyższe stężenie, w normalnych warunkach występuje w czasie porodu i w pierwszych dwóch trzech dniach po wycieleniu. Później ulega stopniowemu obniżeniu.

Gdy wydzielanie kortyzolu jest zaburzone, zatrzymana zostaje produkcja przeciwciał, a więc możliwości obrony organizmu przed chorobotwórczymi patogenami. W stresie cieplnym krowy mają tendencję do skracania lub do cichych rui. Zdecydowanie gorsza jest też ich wykrywalność, bowiem w czasie skrajnych upałów krowy niechętnie się obskakują. Spada skuteczność krycia, a rozchwiana gospodarka hormonalna obniża jakość embrionów i ich przeżywalność. Ujemny wpływ ma tu także zwiększona temperatura ścian macicy co obniża skuteczność implantacji zarodka.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ stresu cieplnego na organizm krowy?

W upały krowy więcej piją, a większe pobranie wody oznacza zwiększenie ilości wydalanego z organizmu moczu. Wraz z nim, jak również z potem, zwierzęta tracą jakże cenne składniki mineralne. Obecnie rynek oferuje szereg specjalistycznych suplementów, które regulują gospodarką przemian mineralnych i które podane krowom niwelują niekorzystne zmiany wywołane stresem cieplnym. Oczywiście skutecznym sposobem na zminimalizowanie skutków stresu cieplnego jest poprawa wentylacji w oborze czy zraszanie krów. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest schłodzenie krów świeżo wycielonych. Jeśli dysponujemy tylko jednym wentylatorem, to bezwzględnie należy go umieścić tam, gdzie przebywają krowy świeżo wycielone. I pamiętajmy, że stały dostęp do wody to jeszcze nie wszystko. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej czystość, temperaturę i szybkość przepływu w poidłach.

U krów narażonych na stres cieplny obniżeniu ulega poziom progesteronu i estradiolu we krwi, w efekcie znacznie skraca się czas trwania rui
  • U krów narażonych na stres cieplny obniżeniu ulega poziom progesteronu i estradiolu we krwi, w efekcie znacznie skraca się czas trwania rui
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:19