StoryEditorŻywienie krów

Wysokowydajna krowa pobiera ponad 60 kg TMR-u dziennie. Jak utrzymać pobranie paszy na takim poziomie?

09.12.2020., 18:12h
Po dwóch latach użytkowania nowej wolnostanowiskowej obory Grzegorz Czarnecki nic by nie zmienił poza jeszcze większym wychyleniem w stronę stołu paszowego ograniczającej rury karkowej. Początkowo to wychylenie było zerowe, jednak otarcia oraz odgniecenia na grzbietach krów zmusiły rolnika do przeróbki.

Niewielka zmiana, która wpłynęła na pobranie paszy

Krowy cały czas ocierały się o górną rurę karkową drabiny paszowej, co nie zachęcało ich do przebywania przy stole paszowym i pobierania jak największej ilości TMR-u, dlatego rurę karkową wysunęliśmy ok. 20 cm w stronę stołu paszowego. Nastąpiła znaczna poprawa, ale dziś widzę, że to wychylenie rury ograniczającej powinno być jeszcze większe – przyznał Grzegorz Czarnecki, dla którego pobranie TMR-u ma kluczowe znaczenie w budowaniu wydajności, a właściwe utrzymaniu wysokiej wydajności, bo ta jest tu na średnim poziomie 12 tys. kg mleka. To wynik plasujący stado ze wsi Patory w krajowej czołówce.

Woda do paszowozu

Nasza przeciętna krowa dziennie pobiera aż 62 kg dawki TMR, zatem musi spędzić przy stole paszowym odpowiednią ilość czasu w dość komfortowych warunkach. Ponadto TMR musi być smakowity, no i co ważne, nie może być przesuszony, dlatego dodajemy od 200 do 300 l wody na jeden wóz paszowy. Ten zabieg nie tylko zwiększa pobranie TMR-u, ale także powoduje oklejenie się pasz treściwych na paszach objętościowych i krowy nie mogą ich selekcjonować – stwierdzi...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2024 23:30