StoryEditorRasy krów

Za co doceniane są krowy rasy norweskiej czerwonej?

22.01.2020., 11:01h
Najpopularniejszą w Polsce mleczną rasą bydła jest oczywiście hf, ceniony przede wszystkim za wysoki potencjał produkcyjny. Jednak te wysoko wydajne krowy użytkowane są – niestety – nie dłużej niż 3 laktacje i m. in. z tego właśnie powodu, powiększa się grono hodowców, którzy decydują się na krzyżowanie holsztynów z rasą norweską czerwoną (nrf).
Grzegorz Ponichtera – inseminator z miejscowości Zaręby-Bolędy (gmina Andrzejewo) nasienie rasy czerwonej norweskiej oferuje hodowcom już od wielu lat. Zapytaliśmy specjalistę jak ocenia jej przydatność do krzyżowania i jakie najczęściej słyszy opinie od hodowców.

Norweska czerwona coraz bardziej popularna wśród polskich hodowców

O ile wcześniej przekonanie polskich hodowców do tej rasy było znikome, o tyle dziś widać wyraźny wzrost zainteresowania norweskim bydłem czerwonym. Hodowcy coraz częściej i jak najbardziej świadomie o nie pytają, często wybierając nasienie z najwyższej półki hodowlanej. I trudno się dziwić, bowiem dziś każdy hodowca marzy o wydajnych, zdrowych i długowiecznych krowach. I kiedy okazuje się, że problemy ze zdrowiem czy słabym rozrodem hf-a zaczynają obniżać zyski z produkcji mleka, z całym przekonaniem rekomenduję wówczas krzyżowanie z rasą nrf.

Grzegorz Ponichtera pracuje na terenie kilku gmin, na pograniczu województwa mazowieckiego i podlaskiego, wykonując średnio od 15 do 20 zabiegów inseminacyjnych dziennie. Przyznaje, że praktycznie nie ma hodowcy, który nie potwierdzałby zalet wynikających ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 13:52