StoryEditorCielęta

Znaczenie preparatów mlekozastępczych w odchowie cieląt

31.01.2019., 14:01h
O tym, jak ogromne znaczenie – dziś już nie tylko dla dobrego odchowu i zdrowia cieląt – ma stosowanie najwyższej jakości preparatu mlekozastępczego przekonać się mogli uczestnicy konferencji zorganizowanej 10 i 11 stycznia br. przez firmę Trouw Nutrition, w miejscowości Ossa pod Rawą Mazowiecką.

Nowy preparat mlekozastępczy eLine Sprayfo Delta od Trouw Nutrition

Konferencja, na którą licznie przybyli hodowcy bydła, lekarze weterynarii, zootechnicy, poświęcona była najnowszym trendom w odchowie cieląt oraz żywieniu mineralnym bydła. Eksperci z kraju i z zagranicy zaprezentowali najnowsze osiągnięcia w tym zakresie, a hodowcy – praktycy podzielili się swoimi doświadczeniami we wprowadzaniu ich w codzienne życie mlecznej fermy. Podczas konferencji, swoją premierę miał najnowszy produkt firmy Trouw Nutrition – wysoce energetyczny preparat mlekozastępczy – eLine Sprayfo Delta, który wyróżnia się podwyższoną do 25% zawartością tłuszczu (65% tłuszczu palmowego i 35% kokosowego). Preparat zawiera także 22,5% białka ogólnego, które w całości pochodzi z odtłuszczonego mleka w proszku.

Wyższe przyrosty i szybszy rozwój cieląt

Podczas dwudniowej konferencji, którą poprowadził prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie, hodowcy mogli wysłuchać niezwykle interesujących wykładów. Dr Leonel Leal z Centrum Badawczego Nutreco zaprezentował promowany i zalecany przez Trouw Nutrition program Life Start, którego głównym założeniem jest podwojenie ilości mleka lub preparatu mlekozastępczego podawanego cielętom, co pozwala uzyskać wyższe przyrosty masy ciała i lepszy rozwój narządów wewnętrznych, jak również gruczołu mlekowego. Model żywienia Life Start – co potwierdzają liczne badania – pozwala „zaprogramować” metabolizm przyszłej krowy i tym samym wykorzystać jej potencjał genetyczny.



  • Uczestników spotkania przywitał Marcin Galiński – dyrektor generalny Trouw Nutrition Polska

Zapewnić cielętom niezbędną energię

Z kolei Dr Javier Martin Tereso – kierownik Centrum Badawczego Bydła Trouw Nutrition, opowiedział o energetycznym mleku ECM. Na czym – zdaniem prelegenta – polega przewaga takiego preparatu nad innymi? Przede wszystkim na zapewnieniu pełnego zapotrzebowania cieląt na energię. Nowo urodzone cielęta posiadają w swoim organizmie niespełna 3% tłuszczu, a to oznacza, że ich zapasy energetyczne są bardzo małe. Aby zapewnić optymalny wzrost i odkładanie się w rosnącym organizmie tłuszczu i białka niezbędna jest odpowiednia ilość energii. I właśnie energetyczne mleko ECM – zapotrzebowanie cieląt na energię pokrywa. Są w kraju fermy, które zdecydowały się już wypróbować energetyczne mleko ECM. Jakie mają doświadczenia i jakie są opinie hodowców na temat nowego produktu? O tym opowiadał Józef Cogiel z Trouw Nutrition. Jednym z hodowców, który swoimi doświadczeniami ze stosowania mleka ECM bezpośrednio podzielił się ze słuchaczami był Arend Jan Hendrix – właściciel gospodarstwa hodowlanego w powiecie świeckim. O odchowie cieląt z perspektywy lekarza weterynarii mówił prof. Tadeusz Stefaniak z UP we Wrocławiu.



  • – ECM to nowa generacja preparatu przystosowany do intensywnego żywienia cieląt i maksymalnego ich wzrostu. Zawiera 25% tłuszczu i 22,5% białka, w pełni mlecznego oraz zoptymalizowany poziom laktozy i minerałów – wyjaśniał Steffen Rouwers z Trouw Nutrition

Żywienie mineralne bydła

Drugi dzień konferencji poświęcony był tematom związanym z żywieniem mineralnym bydła oraz zaprezentowano kolejny nowy produkt firmy – mikroelementy o strukturze kryształu IntelliBond. Szczegółowo do najciekawszych tematów poruszanych na konferencji będziemy wracać w kolejnych artykułach, a już dziś zapraszamy na łamy 2 numeru Elity – Dobrego Hodowcy, gdzie opiszemy bardzo ciekawe wyniki doświadczeń porównawczych nad zastosowaniem energetycznego mleka w intensywnym odchowie cieląt, które zaprezentowano podczas konferencji.



  • Uczestnicy konferencji


Beata Dąbrowska
(Zdjęcia: Beata Dąbrowska)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:58