Krowy, którym podawano aminokwasy jeszcze przed wycieleniem, dawały w nadchodzącej laktacji o 2 litry mleka więcej.Beata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów

Co dają chronione aminokwasy w żywieniu krów mlecznych?

13.05.2023., 15:00h
Żywienie w okresie przejściowym aminokwasami nieulegającymi rozkładowi w żwaczu – lizyną i metioniną – wpływa pozytywnie na późniejszą wydajność krów w laktacji. Wnioski te powstały na podstawie analizy 20 doświadczeń żywieniowych.

Zbawienne działanie lizyny w procesie stabilizacji metabolizmu krów 

Krowy, którym podawano aminokwasy jeszcze przed wycieleniem, dawały w nadchodzącej laktacji o 2 litry mleka więcej. Nieco mniejszy był wzrost wydajności, gdy z suplementacją startowano dopiero na początku laktacji.

W badaniu przeprowadzonym w Chinach udało się dowieść, że podawanie lizyny przed wycieleniem wpływa na poprawę stabilności metabolizmu u krów na początku laktacji. Z kolei dodatek lizyny w czasie zasuszenia pozwala obniżyć stężenie BHB (wskaźnik uwalniania energii z rezerw tłuszczowych ciała) we krwi po wycieleniu.

Metionina chroni krowy przed ketozą i zapaleniami

W opinii wielu fachowców wpływ dodatku chronionej metioniny na zdrowie krów jest znacznie ważniejszy "ekonomicznie" niż wzrost wydajności mleka i białka w mleku. Dzięki stosowaniu preparatów chronionej metioniny w okresie przedwycieleniowym, możemy spodziewać się mniejszej zachorowalności krów na ketozę, przemieszczenie trawieńca, zapalenie błony śluzowej macicy oraz zapalenie gruczołu mlekowego.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 13:05