Latem najlepiej zadawać TMR dwa razy dziennie: wczesnym rankiem 40% dawki, wieczorem 60%. Krowy chętniej jedzą nocą, gdyż o tej porze jest najchłodniejBeata Dąbrowska
StoryEditorŻywienie krów

Fatalne dla krów skutki „ciepłego” TMR-u

22.06.2023., 17:00h
Ciepłą wiosną i latem przegrzanie paszy jest główną przyczyną spadku jej pobrania, który może wynieść nawet 15%. Wraz ze wzrostem temperatury, spada także strawność paszy. Ocenia się, że wzrost temperatury TMR-u o 10˚C prowadzi do strat energii o 0, 1MJ NEL/kg suchej masy.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy pasza zaczyna się zagrzewać i dlaczego dochodzi do tego procesu?
  • Jak zapobiegać zagrzewaniu się paszy?
  • Co zrobić gdy doszło do zagrzania się paszy w silosie?

 

Dlaczego pasza się zagrzewa?

Ograniczenie zagrzewania się paszy oczywiście wymaga większych nakładów pracy, ale… Jak najbardziej jest konieczne, bowiem konsekwencje deficytu energii mogą kosztować nas krocie. Straty wydajności, stany zapalne wymion czy zaburzenia płodności to najważniejsze z nich.

Dlaczego pasza się zagrzewa? Bo wysoka temperatura to raj dla drożdży, które w tych warunkach (wspomaganych dostatkiem tlenu) zaczynają wykorzystywać cukry, bardzo szybko się namnażają, wydzielając przy tym ciepło zagrzewające dawkę pokarmową.

Zagrzanie się paszy tak naprawdę jest oznaką jej psucia się, powodującego zmniejszenie smakowitości i energetyczności. Proces ten zaczyna się już 6 do 8 godzin wcześniej. Jeżeli rano hodowca zaobserwuje, że TMR jest zagrzany, to prawdopodobnie połowę zepsutej paszy krowy już zjadły.

Jak skutecznie zapobiegać zagrzewaniu się paszy?

Co zatem możemy zrobić, by zapobiegać zagrzewaniu się paszy?...

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 11:16