Początek tegorocznej wiosny przywitał nas zimną i mokrą aurą. Warunki te utrzymywały się bardzo długo. Przy bardzo dużych deficytach słońca, rośliny nie rozwijały się prawidłowo
StoryEditorKrowie na Zdrowie

Jak zakiszać lucernę i trawy w okresie suszy?

14.07.2023., 15:00h
Trudne warunki atmosferyczne, czyli zimna wiosna i katastrofalna w niektórych regionach Polski susza powodują, że pokosy są opóźnione, a rośliny wytwarzają większą ilość włókna.

Jak poprawić jakość pasz z pokosów dotkniętych suszą?

Jak podnieść jakość zebranego materiału, który doświadczył skutków suszy – radzi Hanna Nowak z Corteva Agriscience, partnera programu Krowie na Zdrowie.

Początek tegorocznej wiosny przywitał nas zimną i mokrą aurą. Warunki te utrzymywały się bardzo długo. Przy bardzo dużych deficytach słońca, rośliny nie rozwijały się prawidłowo. Pierwsze pokosy zaczęto robić dopiero na początku maja, ale niektórzy hodowcy, którym już zabrakło paszy, musieli otworzyć silosy czy rękawy z pierwszym pokosem wcześniej. Aby pasza była gotowa do skarmienia znacznie szybciej, stosowane były zakiszacze (np. Pioneer® 11G22 Rapid React). Kiszonki wykonane z materiału skoszonego w czasie pierwszego pokosu i zakiszanego przy użyciu tych inokulantów są już skarmiane.

Kolejny pokos również będzie opóźniony, ponieważ odrost roślin trwa około 6 tygodni. Obecnie aura jest zupełnie inna. Mamy bardzo wysokie temperatury i duże nasłonecznienie oraz katastrofalne w niektórych częściach Polski deficyty opadów. Rośliny rosną bardzo wolno. Jedynie lucerna, która ma głęboki system korzeniowy i może pobierać wodę z głębszych warstw gleby, rośnie lepiej, ale i tak zmaga się z problemem braku wody. Skutkuje to tym, że w roślinie odkłada się znacznie większa ilość włókna niż w standardowych warunkach. W takiej sytuacji Hanna Nowak zaleca, aby rośliny w kilka godzin po ścięciu zebrać, ponieważ pozostawione na pokosie zaczynają bardzo szybko wysychać. Warto też zastosować zakiszacze, które przyspieszają fermentację oraz dodatkowo prowadzą rozkład enzymatyczny włókna i uwalniają w ten sposób energię np. 11AFT (do lucerny) oraz 11GFT (do traw). Kolejny problem związany jest z faktem, że trawy, które z powodu dużego nasłonecznienia mają sporą ilość cukru, trudniej jest ubić. W takim przypadku Hanna Nowak także rekomenduje zastosowanie inokulantu.

Oprac. Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:10