Rękawy foliowe w gospodarstwie Marcina Wojciechowskiego z woj. wielkopolskiego, który w ten sposób zakisza kukurydzę, lucernę, trawy i wysłodki buraczane. Usługa formowania rękawów nie jest tania, ale z drugiej strony rolnika przeraża koszt budowy betonowych silosówAndrzej Rutkowski
StoryEditorŻywienie krów

Zakiszanie ziarna w rękawie: co każdy hodowca powinien wiedzieć?

29.11.2023., 15:00h
Bardzo niskie ceny mokrego ziarna kukurydzy, wahające się w zależności od wilgotności w granicach 400–470 zł za tonę, spowodowały, że wielu rolników posiadających bydło zdecydowało się nie sprzedawać ziarna, a zakisić je w rękawie w postaci gniecionej lub śrutowanej. W ten sposób zgromadzili oni zapas bardzo dobrej energetycznej paszy treściwej.

Zamiast suszyć ziarno lepiej je zakisić

​Ziarno kukurydzy zbiera się w momencie, kiedy jego wilgotność często przekracza 30%. Tak wysoka zawartość wody sprawia, że koszt dosuszania ziarna już w poprzednich sezonach stanowił nawet 1/3 jego ceny. W tym roku koszty suszenia będą jeszcze wyższe ze względu na niespotykanie wysokie do tej pory ceny energii, a więc oleju opałowego i gazu, którymi zazwyczaj zasilane są suszarnie ziarna.

Jeśli wilgotność zebranego ziarna jest dość wysoka, a więc w granicach 30%, to koszt jego dosuszania jest bardzo wysoki i stanowi duży udział jego ceny. Wtedy również warto pomyśleć, czy nie lepiej przeznaczyć ziarno na cele paszowe.

W przypadku kukurydzy przeznaczanej na cele paszowe, bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się zakiszenie śrutowanego lub gniecionego ziarna. Zbiór ziarna kukurydzy do zakiszenia można rozpocząć już dwa tygodnie wcześniej niż wtedy, gdy planuje się jego dosuszanie. Zawiera wtedy około 65% suchej masy. Takie ziarno przed zakiszeniem należy rozdrobnić w celu zniszczenia otoczki szklistej ziarniaków oraz po to, by uwolnić zawartą w nich skrobię. W zależności od procentu suchej masy, ...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 06:17