StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy kupując ziemie rolną od innego rolnika, trzeba płacić składki na spółkę wodną?

25.09.2022., 17:09h
Jeden z rolników i Czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego kupił niedawno grunty orne od innego gospodarza. Niespodziewanie otrzymał od spółki wodnej wezwanie do opłacenia składki. Rolnik jest zdziwiony, ponieważ nigdy nie przystępował do takiej instytucji. Czy zatem musi zapłacić składkę do spółki wodnej?

– Niedawno kupiłem grunty rolne od rolnika z sąsiedniej gminy przylegające do mojego pola. Spółka wodna z tej gminy przysłała mi wezwanie do zapłaty składek członkowskich. Nie rozumiem, jakim prawem to robi. Do żadnej spółki nigdy nie przystępowałem. Czy faktycznie muszę płacić te składki? – dopytuje się jeden z Czytelników TPR. 

Kiedy spółka wodna może domagać się od rolnika opłacenia składek?

Spółka ma prawo domagać się od Pana zapłaty składek, jeżeli poprzedni właściciel gruntów był jej członkiem. Artykuł 447 Prawa wodnego z 20 lipca 2017 r. przewiduje bowiem, że następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki. Zatem każdorazowy nabywca nieruchomości, której właściciel był członkiem spółki wodnej, lub każdorazowy spadkobierca członka spółki z mocy samego prawa stają się podmiotami zobowiązanymi do ponoszenia obciążeń swego poprzednika, jak również uprawnionymi do czerpania korzyści, w tym stają się członkami spółki wodnej.

Zgodnie z art. 452 wymienionej wyżej ustawy, członek spółki wodnej jest obowiązany do wnoszenia składek członkowskich i ponoszenia na jej rzecz inny...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 21:07