StoryEditorKRUS

Czy rolnik-emeryt poniesie koszty przekazu pocztowego z emeryturą?

05.02.2021., 13:02h
Emeryci, którzy nie mają konta w banku obawiają się, że KRUS obciąży ich kosztami przekazu pocztowego z wypłatą ich emerytury. Takie obawy ma coraz więcej rolników. Czy rzeczywiście KRUS pobiera taką opłatę?

Rolnik sam decyduje czy chce dostać emeryturę na konto czy przekazem pocztowym

Do redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego” docierały sygnały od naszych starszych Czytelników, jakoby KRUS skłaniał ich do założenia konta w banku, na które będzie przelewane im świadczenie emerytalno-rentowe. Obawiają się, iż w sytuacji gdy nie założą konta, Kasa obciąży ich kosztem przekazu pocztowego.

Centrala Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uspokaja, iż KRUS informuje beneficjentów o możliwości przekazywania świadczeń na konta bankowe. Zgodnie bowiem z art. 82 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, KRUS jest ona zobowiązana do podejmowania działań na rzecz obniżania kosztów poboru składek na ubezpieczenia oraz kosztów wypłaty świadczeń z ubezpieczenia. Niemniej, aktualne przepisy prawa pozostawiają beneficjentom swobodę wyboru formy wypłaty świadczenia z KRUS.

 

KRUS nie obciąża rolników kosztami przekazywania emerytur

Zgodnie z art. 49 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników wypłata świadczenia z ubezpieczenia następuje przez doręczenie uprawnionemu należnej kwoty za pośrednictwem operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, czyli Poczty Polskiej.

Jak wyjaśniła „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu” Teresa O’Neill, rzecznik prasowy KRUS, na prośbę rolnika wypłata świadczenia z ubezpieczenia może być dokonana przelewem bankowym na jego konto.

KRUS nie obciąża jednak rolników kosztami przekazywania świadczeń i ponosi je we własnym zakresie.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 00:47