StoryEditorporady prawne

Czy żona rolnika może skorzystać z ulgi na dzieci?

25.03.2020., 10:03h
Mąż prowadzi gospodarstwo rolne. Ja natomiast od lutego ubiegłego roku pracuję w prywatnej firmie. Posiadamy dwoje małoletnich dzieci. Czy mogę skorzystać z ulgi na dzieci, rozliczając PIT za ubiegły rok? Jakie są zasady jej udzielania?

Odliczenie od podatku dochodowego kwoty na dziecko

Jako podatnik sprawujący władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem ma Pani prawo odliczyć od podatku dochodowego stosowną kwotę. Tak wskazuje art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczeniu za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, podlega w stosunku do:
  • jednego małoletniego dziecka – 92,67 zł,
  • dwojga małoletnich dzieci – 92,67 zł na każde dziecko,
  • trojga i więcej małoletnich dzieci – 92,67 zł odpowiednio na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł na trzecie dziecko oraz 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.
Przy czym w przypadku jednego dziecka odliczenie jest obwarowane limitem dochodu. Dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka nie mogą przekroczyć w tym roku 112 000 zł (ten limit dotyczy również podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko). Natomiast niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego – nie mogą przekroczyć w roku podatkowym 56 000 zł.

Komu przysługuje odliczenie?

Odliczenie pr...
Pozostało 52% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 07:58