Będzie pomoc dla punktów skupu zbóżarch.
StoryEditorWypchnąć zboże do żniw

Będą dopłaty dla punktów skupu zbóż. Jakie wsparcie otrzymają?

25.05.2023., 12:37h
Rząd uruchamia dopłaty do kredytów dla punktów skupu zbóż i owoców miękkich. Na czym ma polegać to wsparcie? Kto je otrzyma?

Będzie pomoc dla punktów skupu

W związku z kryzysem na rynku zbóż i ciężką sytuacją na rynku owoców miękkich resort rolnictwa uruchamia kolejną pomoc. Tym razem wsparcie otrzymają podmioty skupujące zboża oraz owoce miękkie, a także chłodnie. Rząd uruchomi dla nich dopłaty do kredytów. 

- Proponuje się uruchomienie pomocy finansowej w postaci dopłat do oprocentowania kredytów zaciągniętych przez podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu lub skupu zbóż lub skupu lub chłodzenia owoców miękkich, nabytych od producenta rolnego – wyjaśnia Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa w zapowiedzi zmiany rozporządzenia.

Rynek zbóż w zapaści, rosną zapasy mrożonych owoców

Ministerstwo zaznacza, że nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Ponadto zwiększają się zapasy mrożonych owoców miękkich w Polsce, co jest skutkiem wzmożonego importu tych produktów z Ukrainy.

- Powyższe czynniki powodują, że podmiotom skupującym zboża oraz owoce miękkie zagraża utrata płynności finansowej – tak decyzję o uruchomieniu pomocy tłumaczy ministerstwo rolnictwa.

Kredyty opróżnią magazyny i chłodnie?

Resort rolnictwa ma nadzieję, że dopłaty do kredytów pozwolą kontynuować skup zbóż i ich sprzedaż za granicę. Ma to pomóc w opróżnieniu magazynów przed zbliżającymi się żniwami. Podobnie jest w przypadku owoców miękkich, bo do chłodni w Polsce wpłynęły przetwory z owoców wyprodukowanych w Ukrainie. Istnieje obawa, że przez przepełnione magazyny nie będą skupować od polskich rolników malin czy porzeczek.

Skupy zbóż mogą skorzystać z dopłat do transportu zboża i rzepaku

Niskooprocentowane kredyty to kolejna forma pomocy dla firm skupujących zboża. Będą oni mogli skorzystać także z dopłat do transportu zboża i rzepaku do przewiezionych do portu między 1 lutego 2023 r. a  31 lipca 2023 r.. W zależności od województwa otrzymają 100-200 zł do tony ziarna.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 02:51