Dopłaty bezpośrednie 2024: czy będą zaliczki za ekoschematy i dłuższy termin naboru wniosków?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie 2024: czy będą zaliczki za ekoschematy i dłuższy termin naboru wniosków?

23.02.2024., 13:30h
Do MRiRW trafiło pismo rolników, którzy chcą wydłużenia terminów składania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz wprowadzenie zaliczkowych wypłat płatności za ekoschematy. Do kiedy?

Dopłaty bezpośrednie – do kiedy rolnicy chcą wydłużyć termin składania wniosków?

Wojewódzkie izby rolnicze skierowały wiele pism do Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. W związku z tym prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz, wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozpatrzenie możliwości zmiany daty na 30 czerwca.

Rolnicy chcą zaliczek płatności z ekoschematów

W roku 2023 MRiRW poinformowało, że dopłaty w ramach ekoschematów zostaną wypłacone wraz z końcowymi płatnościami bezpośrednimi. W związku z tym, rolnicy nie dostali pieniędzy do końca ubiegłego roku, a te są im teraz potrzebne. Do wypłaty nie doszło, ponieważ resort rolnictwa długo czekał na dane z ARiMR, potrzebne do wyliczenia stawek, które w ostatnim czasie wreszcie zostały opublikowane, o czym pisaliśmy w artykule: Dopłaty bezpośrednie: ministerstwo podało STAWKI ekoschematów.

W związku z powyższym rolnicy zaapelowali do rządu o wypłatę w przyszłości zaliczek ekoschematów, tak jak ma to miejsce w przypadku płatności bezpośrednich, by nie musieli więcej czekać tak długo na całą należną im kwotę.

Rolnicy zostaną zachęceni do ekoschematów

Jak czytamy w uzasadnieniu pisma skierowanego do ministra rolnictwa, zdaniem rolników podjęcie działań mających na celu wdrożenie powyższych rozwiązań może przełożyć się na zwiększenie zainteresowania rolników realizacją ekoschematów, a także usprawni proces składania wniosków.

image
Kiedy ruszy wypłata ekoschematów?

ARiMR podaje TERMINY wypłaty ekoschematów i dopłat do dobrostanu zwierząt

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. kwiecień 2024 01:20