-Płatności w ramach ekoschematów realizowane będą wraz z końcowymi pozostałymi płatnościami bezpośrednimi – poinformowało nas ministerstwo rolnictwa.Canva/pixabay
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2023

Ekoschematy: rolnicy nie dostaną zaliczek za 2023 rok!

23.10.2023., 12:01h
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że dopłaty w ramach ekoschematów będą wypłacane dopiero z końcowymi płatnościami bezpośrednimi. To oznacza, że w tym roku rolnicy nie dostaną zaliczek ekoschematów. Dlaczego? Kiedy poznamy stawki ekoschematów?

ARiMR wypłaca rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Do tej pory na ich konta przekazano 1,4 mld zł. Z tej kwoty blisko 1,2 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do ponad 290 tys. rolników. Z kolei 203 mln zł trafiło do blisko 168 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW. 

Przelewy, które otrzymują rolnicy są jednak niższe niż rok temu. Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że ARiMR nie wypłaca zaliczek za ekoschematy, chociaż w uzasadnieniu rozporządzenia ws. zaliczek ministerstwo zaznaczyło, że zaliczkami objęte będą wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich z wyjątkiem płatności w ramach ekoschematu Dobrostanu zwierząt. 

Wciąż nie ma ​stawek ekoschematów. Ministerstwo rolnictwa czeka na dane z ARiMR​​

Zaliczki z tytułu ekoschematów powierzchniowych miały być więc realizowane. Ale nie są. Dlaczego? Bo wciąż nie znamy stawek ekoschematów w polskiej walucie. Rozporządzenie w tej sprawie do dziś nie zostało opublikowane. Zapytaliśmy więc w ministerstwie rolnictwa, kiedy zostaną opublikowane stawki ekoschematów.

W odpowiedzi ministerstwo zaznaczyło, że „wysokość stawek poszczególnych ekoschematów zostanie określona w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydawanym w porozumieniu z Ministrem Finansów niezwłocznie po otrzymaniu od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stabilnych, zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia”.

Nie będzie zaliczek na poczet ekoschematów

Z wyjaśnień ministerstwa wynika też, że nie będzie zaliczek na poczet ekoschematów.

- Przewiduje się, że płatności w ramach ekoschematów realizowane będą wraz z końcowymi pozostałymi płatnościami bezpośrednimi – poinformował nas resort.

To oznacza, że rolnicy otrzymują zaliczki jedynie z tytułu podstawowego wsparcia dochodów, płatności uzupełniających, dla młodych rolników, związanych z produkcją i ONW. Teoretycznie mają być wypłacane także zaliczki dopłat dla małych gospodarstw

image
Dopłaty bezpośrednie

Ilu rolników już dostało zaliczki dopłat bezpośrednich?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 15:06