Dopłaty bezpośrednie 2024: izby rolnicze żądają wydłużenia naboru wniosków. Mocne argumenty!Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie 2024: izby rolnicze żądają wydłużenia naboru wniosków. Mocne argumenty!

10.04.2024., 11:28h
W trwającej obecnie kampanii ubiegania się o dopłaty bezpośrednie będzie sporo zmian. Dlatego rolnicy domagają się wydłużenia terminu składania wniosków o płatności. Resort rolnictwa nie wyklucza takiej możliwości, ale ostrzega, że to może opóźnić wypłatę pieniędzy.

Rolnicy chcą wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Trwa kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok. Do tej pory rolnicy złożyli ok. 95 tys. wniosków. Wielu z nich ma nadzieję, że wzorem lat ubiegłych termin naboru zostanie wydłużony. Apelują o wydłużenie podstawowego terminu z 15 maja do 30 czerwca. Ponowny wniosek w tej sprawie złożyła właśnie Krajowa Rada Izb Rolniczych.

- W związku z trwającym naborem wniosków o płatności bezpośrednie i równocześnie zachodzącymi zmianami w systemie dopłat bezpośrednich Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił o wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków do 30 czerwca 2024 r. - czytamy w komunikacie.

Dopłaty bezpośrednie: jakie zmiany są planowane?

Planowanych zmian w zasadach ubiegania się o dopłaty bezpośrednie jest sporo. Przymusowe ugorowanie ma zostać zamienione na ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji". Ministerstwo rolnictwa chce też wprowadzić płatności dla małych gospodarstw.

Zmianie ma ulec także wymóg GAEC 6. W przypadku upraw wcześniej zbieranych z pola, czyli zbóż rzepaku i rzepiku planowane jest wprowadzenie obowiązku utrzymania okrywy glebowej w okresie od zbioru plonu głównego do 15 października i dopuszczenie w tym okresie wykonania zabiegów agrotechnicznych umożliwiających wysiew roślin ozimych lub międzyplonów. W przypadku pozostałych upraw termin utrzymania pokrywy glebowej obowiązuje od 1 listopada do 15 lutego następnego roku. Poza tym planowane jest wyłączenie upraw późno zbieranych z pola, czyli okopowych, kukurydzy na ziarno, warzyw, roślin zielarskich, po których nie ma możliwości zastosowania działań ochronnych gleby, a także upraw pod odsłonami.

Z kolei w zakresie normy GAEC 7 planowane są jest umożliwienie rolnikom wyboru między zmianowaniem a dywersyfikacją. W przypadku wyboru zmianowania na 40 proc. gruntów w ornych w gospodarstwie taka sama uprawa nie może być utrzymana rok do roku na tej samej działce. Ponadto proponuje się usunięcie wymogu, aby na wszystkich gruntach w gospodarstwie taka sama uprawa w plonie głównym była prowadzona nie dłużej niż 3 lata. Zasady zmianowania nie będą obowiązywać w przypadku uprawy kukurydzy nasiennej. Natomiast w przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 ha wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. A powyżej 30 ha wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a 2 uprawy główne więcej niż 95 proc.

Ale zmiany te musi jeszcze zatwierdzić UE. Stanie się to najwcześniej pod koniec kwietnia. I dopiero wtedy będzie można je wdrożyć do przepisów krajowych. A na to też potrzeba czasu. 

- Dlatego też zasadnym jest wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie i ogłoszenie tego terminu z wyprzedzeniem, tak by zarówno rolnicy, jak i doradcy mogli racjonalnie rozplanować pracę - ocenia Wiktor Szmulewicz, szef Izb Rolniczych.

Krajewski: wydłużenie terminu naboru opóźni wypłatę dopłat bezpośrednich.

Czy uda się wydłużyć ten termin? Niewykluczone, ale wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zaznacza, że to opóźni wypłatę pieniędzy.

- Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – zaznacza Krajewski, ale dodaje, że jeśli zajdzie taka potrzeba, podstawowy termin składania wniosków zostanie wydłużony. 

image
Zmiany w aplikacji eWniosekPlus

Dopłaty bezpośrednie 2024: są zmiany w aplikacji eWniosekPlus. Jakie?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 14:38