Dopłaty bezpośrednie: rolnicy dostają dużo niższe zaliczki niż rok temuCanva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2023

Dopłaty bezpośrednie: rolnicy dostają niskie zaliczki. Jak ARiMR to tłumaczy?

15.11.2023., 18:01h
Rolnicy otrzymują w tym roku dużo niższe zaliczki dopłat bezpośrednich niż rok temu. - W tamtym roku ARiMR przelała nam ponad 26 tys. zł, w tym tylko 12 tys. zł - alarmuje nas Czytelniczka. Jak ministerstwo rolnictwa i ARiMR tłumaczą niższe wypłaty?

ARiMR wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Do 30 listopada ARiMR wypłaca rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. W ramach tegorocznej kampanii są one przelewane w wysokości do 70 proc., a z tytułu płatności ONW w wysokości do 85 proc. 

Rolnicy dostają dużo niższe zaliczki niż rok temu. "W tamtym roku 26 tys. zł, w tym 12 tys. zł"

Rolnicy nie mają jednak powodów do radości, bo na ich konta wpływa dużo mniej pieniędzy niż rok temu. Do 14 listopada 2022 r. ARiMR przekazała rolnikom 11,43 mld zł, a w tym roku tylko 7,5 mld zł, czyli o 35 proc. mniej. Jeśli wziąć pod uwagę same płatności bezpośrednie bez ONW, to dokładnie rok temu 1,13 mln rolników otrzymało ponad 9,68 mld zł zaliczek. W tym roku do 1,08 mln beneficjentów trafiło jedynie 6,47 mld zł. 

- W tamtym roku 27 października ARiMR przelała nam ponad 26 tys. zł tytułem zaliczek na poczet płatności. W tym roku, też 27 października otrzymaliśmy 12 tys. zł. Jesteśmy niemile zaskoczeni, bo różnica jest ogromna - mówi nam pani Danuta, nasza Czytelniczka i rolniczka z woj. mazowieckiego.

Jednym z powodów niższych przelewów jest fakt, że ARiMR nie wypłaca zaliczek za ekoschematy. Dlaczego? Bo wciąż nie ma stawek ekoschematów ​w polskiej walucie. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że dopłaty w ramach ekoschematów będą wypłacane dopiero z końcowymi płatnościami bezpośrednimi. Ale to wciąż nie tłumaczy tak dużych różnic w przelewach, bo przecież na ekoschematy przeznaczono 25 proc. budżetu dopłat, a nie 35 proc. 

Jak ARiMR tłumaczy niższe zaliczki dopłat bezpośrednich?

Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa i ARiMR, dlaczego rolnicy dostają mniejsze zaliczki. W odpowiedzi obie instytucje poinformowały, że jest to związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej i koniecznością przeprowadzenia kontroli administracyjnych (kontrolom administracyjnym poddaje się wszystkie wnioski; nie są to kontrole na miejscu​).

Poniżej publikujemy całą odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od ministerstwa rolnictwa i ARiMR.

"Uprzejmie informujemy, że podczas porównywania poziomu realizacji zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. z poziomem w latach ubiegłych należy w szczególności mieć na uwadze, że w związku z reformą Wspólnej Polityki Rolnej od 2023 r. wsparcie przyznawane jest na podstawie nowych przepisów Unii Europejskiej, które wprowadziły nowe rodzaje wsparcia oraz nowe wymogi, do których musiał zostać dostosowany system informatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nadal warunkiem niezbędnym do realizacji zaliczek jest przeprowadzenie kontroli administracyjnych przez ARiMR. Jednak niektóre warunki mogą być sprawdzone w terminie późniejszym niż termin realizacji zaliczek wynikający z przepisów UE (od 16 października do 30 listopada roku złożenia wniosku).

Powyższe wpłynęło na zakres zaliczek, czyli listę płatności, w ramach których wypłacane są zaliczki oraz tempo ich realizacji w porównaniu do roku ubiegłego.

Niemniej jednak, zaliczki realizowane są sukcesywnie i ARiMR dokłada wszelkich starań, aby ich realizacja przebiegała sprawnie. Do dnia 14 listopada 2023 r. zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2023 r. zostały naliczone dla ok. 1,18 mln rolników (94,91 proc. rolników składających wnioski) na kwotę ponad 7,65 mld zł. W przypadku płatności ONW zaliczki zostały naliczone dla 726,8 tys. rolników (93,14 proc. rolników składających wnioski) na kwotę ponad 1,067 mld zł".

image
Dopłaty bezpośrednie 2023

Dopłaty bezpośrednie: 200 tys. rolników wciąż bez zaliczek. Kiedy ARiMR je wypłaci?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:01