Dopłaty bezpośrednie: wnioski na stałe do 30 czerwca?Archiwum PWR/canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie: wnioski na stałe do 30 czerwca?

22.05.2024., 10:59h
Rolnicy apelują o ustanowienie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie na dzień 30 czerwca każdego roku. Czy to się uda? Wiceminister Krajewski ostrzega, że może to opóźnić wypłatę pieniędzy.

W trwającej kampanii dopłat bezpośrednich ministerstwo rolnictwa dwukrotnie wydłużyło termin naboru wniosków: najpierw do 17 czerwca, a potem do 1 lipca. Przesunięcia te były konieczne, bo w trakcie naboru okazało się, że zmienią się jego zasady, m.in. nie będzie obowiązkowego ugorowania.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie do 30 czerwca każdego roku?

Ale zdaniem rolników dłuższy termin powinien być już na stałe. Dlatego Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje o ustanowienie terminu składania wniosków o dopłaty na dzień 30 czerwca każdego roku.

- Obserwujemy liczne zmiany, które regularnie pojawiają się w systemie dopłat bezpośrednich. Uważamy, że rolnicy potrzebują więcej czasu na odpowiednie rozplanowanie swojej pracy w oparciu o te zmiany. Ustalenie stałego terminu składania wniosków na koniec czerwca pozwoliłoby na lepsze przygotowanie dokumentacji oraz odpowiednie dostosowanie się do nowych wymogów - tłumaczą rolnicy.

Zdaniem Izby zmiana terminu nie tylko usprawni proces składania wniosków, ale także zwiększy potencjał gospodarstw rolnych korzystających z systemu wsparcia. - Dłuższy czas na przygotowanie wniosków przyczyni się również do poprawy warunków pracy naszych rolników - wyjaśnia DIR.

Wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę dopłat bezpośrednich

Przypomnijmy jednak, że wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski ostrzegał, że wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę pieniędzy.

- Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – tłumaczył Krajewski w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.

Do tej pory wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 800 tyś. rolników, czyli 2/3 uprawnionych. 

image
Dopłaty bezpośrednie

Tysiące rolników bez dopłat za dobrostan zwierząt. Jak ARiMR to tłumaczy?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 02:32