Dopłaty do dachu: czy pieniądze przepadną, jeśli młody rolnik przejmie gospodarstwo?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty

Dopłaty do dachu: czy pieniądze przepadną, jeśli młody rolnik przejmie gospodarstwo?

09.07.2024., 10:00h
Rolnicy nie byli pewni, czy nie utracą dopłat do dachu z KPO, jeśli przepiszą gospodarstwo następcy. Co na to MRiRW?

Rolnik wziął dopłaty do dachu i chce przepisać gospodarstwo

Jak poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza, do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało skierowane pismo w sprawie rolników, którzy wzięli dopłaty do dachu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności i chcą przepisać gospodarstwo swojemu następcy. Ich zdaniem, z istniejących przepisów wynikało, że nie mają takiej możliwości.

Rolnik może przenieść prawo własności nieruchomości na następcę

Z odpowiedzi MRiRW jednoznacznie wynika, że w umowie dotyczącej objęcia przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym znajduje się zapis dotyczący możliwości przeniesienia własności nieruchomości, na której jest realizowana lub została zrealizowana wymiana dachu.

Co jeśli rolnik nie dostał całości wsparcia na wymianę dachu?

MRiRW wyjaśniło również, że w sytuacji, gdy rolnik nie otrzymał całości dopłat do wymiany dachu, a chce przepisać gospodarstwo następcy, Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa ma prawo do wypłacenia go pod pewnymi warunkami ostatecznemu odbiorcy lub nabywcy nieruchomości.

Przeniesienie własności nieruchomości może również nastąpić po wypłacie całości wsparcia.

W tym przypadku ostateczny odbiorca środków na wymianę dachu przed planowaną zmianą, musi zgłosić w ARiMR chęć przeniesienia własności nieruchomości, na której realizowano remont, załączając uzasadnienie i niezbędne dokumenty.

Kiedy rolnik nie ma prawa do przeniesienia własności?

MRiRW odniosło się także do wynikającego z umowy zapisu dotyczącego nieprzenoszenia praw własności. Jak się okazuje, dotyczą one sytuacji, w której rolnik nie dopełni formalności, chcąc przepisać nieruchomość, będąc w trakcie wypłaty wsparcia.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 02:05