Ekoschematy 2024: czy będą dopłaty do ugorowania?Envatoelements/Canva
StoryEditorDopłaty do ugorowania

Ekoschematy 2024: czy będą dopłaty do ugorowania?

25.03.2024., 15:09h
Od 20204 roku rolnicy nie mają obowiązku ugorowania ziemi. W zamian państwa członkowskie powinny zaproponować im dobrowolny, płatny ekoschemat. Czy w Polsce będą dopłaty do ugorowania już w trwającej kampanii dopłat bezpośrednich? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa.

Dopłaty bezpośrednie 20204: nie ma obowiązku ugorowania

15 marca Komisja Europejska wprowadziła zmiany w Zielonym Ładzie, w tym uproszczenia w warunkowości. W myśl nowych przepisów, od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, jeśli w zamian państwo członkowskie ustanowi wymóg ugorowania jako dobrowolny i płatny ekoschemat.

- Od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, o ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność - tak brzmi treść komunikatu prasowego ministra rolnictwa. 

Ministerstwo rolnictwa o płatnym ugorowaniu: trwają analizy 

Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa, czy ugorowanie będzie ekoschematem już w tym roku i czy rolnicy otrzymają za pozostawienie 4 proc. gruntów dodatkową płatność. W tej chwili wielu gospodarzy zadaje sobie takie pytanie, zwłaszcza, że nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa już prawie 2 tygodnie. 

W odpowiedzi ministerstwo poinformowało nasza Redakcję, że projekt rozporządzenia KE ws. norm GAEC został zaprezentowany 15 marca 2024 r., czyli w dniu rozpoczęcia kampanii naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok. Na razie trwają analizy, czy uda się wprowadzić dopłaty do ugorowania już na ten rok.

- Uprzejmie informujemy, że obecnie w resorcie rolnictwa trwają prace nad analizą wymienionego projektu rozporządzenia - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. 

Jakie obowiązki będzie miał rolnik, jeśli w 2024 ugorowanie nie będzie roku płatnym ekoschematem?

O wyniku tych analiz poinformujemy Was na łamach naszego portalu. Do resortu skierowaliśmy też pytanie o to, czy jeśli nie będzie w tym roku dopłat za ugorowanie, to rolnicy będą zobowiązani do wysiania roślin wiążących azot na 4 proc. gruntów ornych, czy po prostu nie będą karani za niespełnienie normy GAEC8. Czekamy na odpowiedź. 

image
Są efekty protestu rolników

Dopłaty do ugorowania i uproszczenia w GAEC! KE wprowadza zmiany w Zielonym Ładzie

​Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 04:37