GAEC 8Envatoelements
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy: jak we wniosku o dopłaty zaznaczyć ugór, aby spełnić normę GAEC 8?

07.06.2023., 17:00h
Norma GAEC 8 stanowiąca jedną z 9 warunkowości, które należy spełnić, by otrzymać wypłatę dopłat bezpośrednich w roku 2023, jeszcze nie obowiązuje. Okazuje się jednak, że aplikacja wymaga zaznaczenia obszaru przeznaczonego pod ugorowanie. Co musi zrobić rolnik, jeśli nie może zamknąć wniosku?

Wśród rolników starających się o wypłatę dopłat bezpośrednich w roku 2023 pojawiło się zapytanie w związku z normą GAEC 8. W ramach tej warunkowości rolnicy zostali zobowiązani do ugorowania 4% gruntów ornych w gospodarstwach liczących ponad 10 ha. W związku z panującą w Ukrainie wojną i zagrożeniem utraty bezpieczeństwa żywnościowego w roku 2023 spełnienie tej warunkowości zostało zawieszone do 2024 r. Nie zmienia to faktu, że w aplikacji eWniosekPlus obszar ten należy zaznaczyć.

Jak we wniosku o dopłaty zaznaczyć ugór, żeby spełnić normę GAEC 8?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również potwierdza, że w roku 2023 norma GAEC 8 nie obowiązuje, a istniejący w systemie wymóg można w łatwy sposób obejść.

– W tym roku oczywiście jest odstępstwo od obowiązku spełnienia normy GAEC 8. Jeżeli w trakcie wypełniania wniosku wyświetla się błąd, który uniemożliwia wysłanie wniosku, należy zaznaczyć ugór z uprawą. W miejscu, w którym trzeba zaznaczyć roślinę uprawną, trzeba wybrać ugór z uprawą, a następnie wskazać roślinę na ugorze, którą może być np. pszenica, nie można wskazać kukurydzy, soi i użytków z krótką rotacją. Wskazując taką uprawę, należy zwrócić jednak uwagę na to, by obszar stanowił mniej więcej te 4% gruntów ornych. Czyli, jeśli rolnik ma np. 10 ha gruntów ornych, to 4% będzie stanowiło ok. 0,5 ha i trzeba zaznaczyć taką działkę. Jeżeli zostanie zaznaczony większy obszar, nie będzie to miało znaczenia, jest to po prostu konieczne, by móc zakończyć wypełnianie wniosku i przesłać go do agencji. W tym roku, przy rozpatrywaniu wniosku, nie będzie brane pod uwagę te 4% gruntów ugorowanych, po prostu trzeba zaznaczyć taki obszar i zgłosić na nim uprawę – poinformował pracownik ARiMR.

Jak rolnicy radzą sobie z błędem?

Jak się okazuje, błąd pojawiający się w systemie nie dotyczy wszystkich gospodarstw. Projekt zakłada, że warunkowość wyodrębnienia 4% gruntów ornych będzie obowiązywała rolników mających ponad 10 ha, w praktyce jest inaczej, o czym poinformował prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Andrzej Przepióra.

– Norma GAEC 8 jeszcze nie obowiązuje, natomiast we wniosku o dopłaty trzeba zaznaczyć te obszary i jakąś uprawę na nich. Ta regulacja nie obejmuje gospodarstw do 10 ha. Jak się okazuje, rolnicy mają problem, ponieważ agencja założyła swój próg, w momencie, w którym gospodarstwo ma już 9,5 ha, to pojawia się komenda, że należy wypełnić wskazane pola. Jako Wielkopolska Izba Rolnicza interweniowaliśmy w tej sprawie, by zostało to zmienione, skoro ma być 10 ha, to 10 ha, a nie 9,5 ha, czy 9,8 ha. Jest to jednak problem bardziej techniczny niż merytoryczny. Rolnicy na ogół radzą sobie z wypełnianiem wniosków, jest to przez nich zgłaszane, ale nie ma z tym większych kłopotów – wyjaśnił Przepióra.

Norma GAEC 8 – nie ma się czym martwić

Jak się okazuje, pojawiający się w systemie komunikat jest tylko formalnością, ponieważ norma GAEC faktycznie nie obowiązuje w roku 2023 i ARiMR nie będzie zwracała uwagi na to, w jaki sposób zostało wypełnione pole dotyczące tej warunkowości.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 21:07