Kiedy rolnicy wreszcie dostaną dopłaty do zbóż? ARiMR wyjaśniaElewarr/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż

Kiedy rolnicy wreszcie dostaną dopłaty do zbóż? ARiMR wyjaśnia

21.05.2024., 10:38h
W tym tygodniu powinna być zgoda KE na uruchomienie dopłat do zbóż. Zapytaliśmy więc ARiMR, kiedy rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie.

ARiMR wciąż nie ogłosiła naboru wniosków o dopłaty do zbóż. Rolnicy się denerwują, bo nie wiedzą, kiedy i ile pieniędzy dostaną (jeśli będzie więcej chętnych niż wynosi budżet, zastosowany zostanie współczynnik korygujący). Poza tym dopłaty miały pomóc w zdjęciu nadwyżki zboża na rynku i pobudzić eksport przed zbliżającymi się żniwami.

- Obiecali dopłaty, żeby nam usta zamknąć i zatrzymać protesty. A nic nie jest realizowane. Ani dopłaty do zbóż, ani zmniejszenie podatku rolnego, ani uproszczenia w Zielonym Ładzie. Wszystko to na razie obiecanki - mówi nam pan Janusz, rolnik spod Lublina.

Zgody KE na dopłaty do zbóż w tym tygodniu

Skąd wynikają te opóźnienia? Otóż Polska wciąż nie otrzymała zgody Komisji Europejskiej na uruchomienie wsparcia. Z informacji, którą nasza redakcja otrzymała od KE wynika, że zgoda ta będzie wydana w tym tygodniu. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Kiedy rolnicy wreszcie dostaną dopłaty do zbóż?

Zwróciliśmy się więc do ARiMR z prośbą o wyjaśnienie, kiedy rozpocznie nabór wniosków o dopłaty do zbóż. W odpowiedzi Agencja poinformowała, że pomoc w zakresie dopłat do zbóż może być udzielana dopiero od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej.

- W związku z tym, ARiMR po spełnieniu wszystkich formalnych warunków, umożliwiających realizację programu, udostępni niezwłocznie wszelkie niezbędne informacje i dokumenty wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na stronie internetowej Agencji - wyjaśnia nam Agencja. 

Przesunięciu prawdopodobnie ulegnie termin zakończenia naboru z 5 czerwca (taka data jest w rozporządzeniu) na późniejszy. Ciężko sobie wyobrazić, by rolnicy dostali tylko tydzień czy 10 dni na złożenie wniosku, zwłaszcza że po drodze wypada Boże Ciało, kiedy to biura ARiMR będą zamknięte.

Dopłaty do zbóż z opóźnieniem

Przesunięcie terminu naboru spowoduje jednak, że rolnicy później otrzymają dopłaty do zbóż. Co prawda wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski zapewniał w kwietniu, że wsparcie będzie wypłacone do końca maja, ale wiadomo już, że termin ten jest nierealny. 

image
Dopłaty do zbóż 2024

Dopłaty do zbóż 2024: jak ARiMR wyliczy dopłatę? PRZYKŁADY

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 14:51