Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiada dopłaty do zbóż i nawozówMRiRW
StoryEditorDopłaty do zbóż i nawozów

PILNE! Siekierski: chcemy uruchomić dopłaty do zbóż i nawozów

07.02.2024., 14:08h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że chce uruchomić bezpośrednie wsparcie dla rolników. Mają to być dopłaty do zbóż i nawozów, a także inne formy pomocy.

Siekierski zapowiada dopłaty do zbóż i nawozów

- Będziemy chcieli uruchomić dopłaty do zbóż i nawozów – poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierki podczas spotkania z przedstawicielami wojewódzkich izb rolniczych. Dodał, że wsparcie nawozowe będzie zależne od cen nawozów.

Rolnicy nie mają pieniędzy. "Ważna jest pomoc państwa". 

Minister Siekierski ocenił, że obecna sytuacja rolników jest bardzo trudna. Zbliża się wiosna i rozpoczęcie prac polowych, a dziś wielu gospodarzy nie ma pieniędzy na nawozy.

- Są duże wydatki związane z produkcją. Rolnicy muszą kupić środki ochrony roślin i nawozy. A mamy pełne magazyny zboża, którego rolnicy nie mogą sprzedać, bo ceny są bardzo niskie. Stąd ważna jest pomoc państwa i ministerstwo rolnictwa o tę pomoc państwa będzie zabiegało – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Jaką pomoc dla rolników chce uruchomić ministerstwo rolnictwa?

Poza dopłatami do zbóż i nawozów mają być uruchomione niskooprocentowane kredyty, pomoc suszowa i obiecane już wcześniej dopłaty do kukurydzy i paliwa.  

​​Jutro minister Siekierski oraz wiceministrowie Stefan Krajewski i Michał Kołodziejczak będą rozmawiać w sprawie dopłat dla rolników z ministrem finansów.

Ministerstwo dopłat zamiast ministerstwa rolnictwa

Obecny na spotkaniu wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak dodał, że do rolników, którzy potrzebują pomocy będzie ona kierowana, ale trzeba zająć się stabilizacją rynków, które są bardzo mocno rozregulowane. Podkreślił, że nie można rozwiązywać wszystkich problemów w rolnictwie dopłatami.

– Jeszcze jedna taka kadencja, jak dwie poprzednie, a będzie można zmienić nazwę z ministerstwa rolnictwa na ministerstwo dopłat – zaznaczył.

image
Rolnicy walczą o byt

Rolnicy walczą o dopłaty do zbóż, rzepaku, mleka i nawozów. Mają czas tylko do czerwca

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 16:08