Płatność dla małych gospodarstw 2024: jak i do kiedy złożyć wniosek do ARiMR?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Płatność dla małych gospodarstw 2024: jak i do kiedy złożyć wniosek do ARiMR?

09.07.2024., 13:00h
Rolnicy mogą składać do ARiMR wniosek o płatność dla małych gospodarstw. Jak to zrobić? Kiedy mija termin naboru?

Rolnicy mogą ubiegać o płatność dla małych gospodarstw w ramach dopłat bezpośrednich za 2024 rok. Płatność ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

Kto może ubiegać się o Płatność dla małych gospodarstw?

O przyznanie płatności dla małych gospodarstw może ubiegać się rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2024 rok. Łączna powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów musi wynosić co najmniej 1 ha, a powierzchnia użytków rolnych będących w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. nie może przekroczyć 5 ha.

Dopłaty dla małych gospodarstw: gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Rolnik może ubiegać się o dopłaty dla małych gospodarstw do 31 sierpnia 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Warto pamiętać, że wniosek ten można wycofać do dnia 31 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Jak złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

W aplikacji eWniosekPlus we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: załączniki należy wybrać załącznik: Z0296 – Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, którego wzór znajduje się poniżej.

Od 2025 r. o płatność dla małych gospodarstw rolnik będzie mógł zawnioskować poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku (bez potrzeby składania dodatkowego dokumentu). 

Skąd pobrać wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

Wniosek o przyznanie płatność i wycofanie wniosku możesz pobrać poniżej (linki do ARiMR):

Płatność dla małych gospodarstw w 2024 roku: jaka stawka?

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro do hektara powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro (5206 zł wg kursu euro z dopłat 2023). Choć płatność ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, to warto pamiętać, że wnioskując o nią można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.

image
pieniądze

Dopłaty bezpośrednie 2024: co się zmieniło i o jakich terminach pamiętać?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 13:22