Płatność dla małych gospodarstw 2024: już można składać wniosek [POBIERZ]Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Płatność dla małych gospodarstw 2024: już można składać wniosek [POBIERZ]

18.06.2024., 11:32h
Rolnicy mogą już składać do ARiMR wniosek o płatność dla małych gospodarstw. Jak to zrobić? Kiedy mija termin naboru? Skąd pobrać wniosek? Wyjaśniamy.

W 2024 roku rolnicy mogą ubiegać o płatność dla małych gospodarstw w ramach dopłat bezpośrednich. ARiMR uruchomiła właśnie możliwość składania wniosku o to wsparcie.

- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że aplikacja eWniosekPlus została dostosowana w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie płatności dla małych gospodarstw - czytamy na stronie ARiMR.

Płatność ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Warto jednak pamiętać, że wnioskując o płatność dla małych gospodarstw można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.

Kto może ubiegać się o Płatność dla małych gospodarstw?

Rolnik może otrzymać płatność dla małych gospodarstw, jeżeli łączna powierzchnia:

  • gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów posiadanych przez tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
  • użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2024 roku, wynosi nie więcej niż 5 ha.

Płatność dla małych gospodarstw w 2024 roku: jaka stawka?

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro do hektara powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro (5206 zł wg kursu euro z dopłat 2023).

Dopłaty dla małych gospodarstw: w tym roku rolnik musi złożyć dwa wnioski

Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw w 2024 roku może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o dopłaty bezpośrednie na rok 2024. 

Rolnik może ubiegać się o dopłaty dla małych gospodarstw do 31 sierpnia 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Warto pamiętać, że wniosek ten można wycofać do dnia 31 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Jak złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

W aplikacji eWniosekPlus we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: załączniki, należy wybrać załącznik: Z0296 – Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, którego wzór znajduje się poniżej.

Od 2025 r. o płatność dla małych gospodarstw rolnik będzie mógł zawnioskować poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku (bez potrzeby składania dodatkowego dokumentu). 

Skąd pobrać wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

Wniosek o przyznanie płatność i wycofanie wniosku możesz pobrać poniżej (linki do ARiMR):

Płatność dla małych gospodarstw dla 310 tys. rolników 

W ubiegłym roku o to wsparcie ubiegało się 200 tys. gospodarstw. Według ministerstwa rolnictwa w tym roku wnioski złoży ok. 310 tys. rolników.

image
pieniądze

Dopłaty bezpośrednie 2024: co się zmieniło i o jakich terminach pamiętać?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 23:23