Premier Tusk o dopłatach do zbóż: nie ma decyzji w tej sprawieKPRM/Elewarr/Canva
StoryEditorDopłaty do zbóż 2024

Skup interwencyjny zamiast dopłat do zboża? Tusk: jutro decyzje

09.04.2024., 14:02h
Premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy, czy będą dopłaty do zbóż czy rządowy skup zboża, poinformował, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Rozmowy mają się odbyć 10 kwietnia. - Muszę mieć 100 proc. pewności, że wydanie tak dużej sumy przyniesie satysfakcję polskim rolnikom - zaznaczył szef rządu.

Dopłaty do zboża czy rządowy skup? Tusk: nie ma decyzji w tej sprawie

Rolnicy czekają na uruchomienie dopłat do zbóż. Tymczasem 9 kwietnia premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy o formę pomocy, czy będą to dopłaty dla rolników czy skup zboża, odpowiedział, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Dodał, że musi mieć pewność, iż pomoc w upłynnieniu nadwyżki zboża przyniesie satysfakcję polskim rolnikom.

- Nie ma decyzji w tej sprawie. Jestem umówiony na jutro z przedstawicielami resortu rolnictwa. Mają przedstawić szczegółowe rozwiązania. A ja będę musiał mieć 100-procentową pewność, że wydanie tak dużej sumy (2 mld zł) i pomoc w rozładowaniu rynku zbożowego przyniesie satysfakcję polskim rolnikom. Dałem zadanie ministerstwu rolnictwa, że jakakolwiek pomoc państwa musi być skierowana wyłącznie do tych, którzy nie z własnej winy, tylko poprzez nadmierny napływ zboża z Ukrainy znaleźli się w poważnych tarapatach – zaznaczył premier podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Dodał, że zdjęcie nadwyżki zboża, przygotowanie silosów pod nowe zbiory i pomoc poszkodowanym to w tej chwili "pierwsze potrzeby".

Premier: jutro bardzo dokładnie będę oglądał mechanizm pomocy na rynku zbóż

Tusk podkreślił, że „jutro bardzo dokładnie będzie oglądał ten mechanizm”.

- Bardzo bym chciał, żeby pomoc publiczna, jeśli ma trafić, to musi trafić do tych, którzy zostali poszkodowani, a nie do pośredników, traderów i  dużych firm transportowych – zaznaczył Tusk. Dodał, że jutro po spotkaniu z ministrem rolnictwa przedstawione zostaną szczegółowe decyzje. Uchylił się od odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, czy jest brane pod uwagę uruchomienie rządowego skupu zboża.

Dopłaty do zbóż: jakie stawki i dla kogo?

Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu wiceminister Stefan Krajewski poinformował, że na dopłaty do zbóż rząd przeznaczy ok. 2 mld zł. Dodał, że dopłaty mają być wypłacone do końca maja.

Z informacji przekazanych z kolei przez ministra Czesława Siekierskiego i wiceministra Michała Kołodziejczaka wynika, że stawki dopłat do zbóż miałby wynieść:

  • 200 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 1 stycznia do 10 marca 2024 r 
  • 300 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 11 marca do 31 maja 

​Pomocą mają zostać objęte: pszenica, jęczmień, przeżyto i żyto. Nie przewidziano dopłat do rzepaku. Dopłaty do kukurydzy są obecnie wypłacane - nabór wniosków zakończył się 29 lutego.  

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Krajewski: to opóźni wypłatę pieniędzy

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 00:16