Aby nie stracić prawa do pełnych dopłat bezpośrednich oraz obszarowych z II filaru WPR za 2025 rok, wniosek o nie trzeba przesłać do Agencji za pośrednictwem eWniosekPlus do 2 czerwcaMagdalena Szymańska
StoryEditorpieniądze

Rolnicy mają coraz mniej czasu, aby nie stracić prawa do dopłat bezpośrednich

21.05.2025., 10:00h

Termin na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony. Aby nie stracić prawa do pełnych dopłat bezpośrednich oraz obszarowych za 2025 rok, wniosek trzeba przesłać do Agencji za pośrednictwem eWniosekPlus do 16 czerwca.

Więcej czasu dla rolników na składanie wniosków

Rozporządzenie przewiduje, że rolnicy wnioskujący o płatności bezpośrednie, przejściowe wsparcie krajowe, płatności obszarowe w ramach II filaru WPR, tj. „Rolnictwo ekologiczne”, płatności ONW, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz premie zalesieniowe mają czas na złożenie wniosków do 16 czerwca. Spóźnialscy, którzy się nie zdążą w tym terminie, mogą składać wnioski jeszcze do 11 lipca, ale za każdy dzień spóźnienia będą im obcinane należne płatności o 1%, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót.

Termin na zmiany we wniosku również przedłużony

Z kolei termin na dokonanie zmian w już złożonych wnioskach ma być przesunięty 1 lipca. Zmiany wprowadzone po tym termie i nie później niż 11 lipca będą wiązały się z utratą 1% płatności za każdy dzień opóźnienia przysługujących w związku z tą zmianą. Nie dotyczy to jednak zmian wprowadzanych przez rolnika po uzyskaniu informacji od ARiMR, że we wniosku są określone nieprawidłowości.

image
Pomoc suszowa dla rodzin

Pomoc suszowa bez cięć. ARiMR wypłaca rolnikom pieniądze

Wydłużając tegoroczną kampanię, minister rolnictwa kierował się głosami płynącymi od Krajowej Rady Izb Rolniczych, organizacji i doradców rolniczych oraz rolników w tej sprawie. Były one argumentowane szeregiem zmian wprowadzanych w tegorocznej kampanii, które były zatwierdzane krótko przed jej rozpoczęciem. Chodzi o warunkowość społeczną, normę GAEC 2 oraz zmiany dotyczące ekoschematów, tj. wprowadzenie nowego ekoschematu dotyczącego stosowania kwalifikowanego materiału siewnego, modyfikacje w ekoschematach: „Integrowana produkcja roślin”, „Biologiczna uprawa”, „Grunty wyłączone z produkcji”. Planując wydłużenie tegorocznej kampanii, resort rolnictwa wziął pod uwagę występujące anomalie pogodowe, takie jak intensywne opady i nagłe spadki temperatur, które powodują uszkodzenia upraw i wymagają dodatkowego nakładu pracy i czasu od rolników.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 18:32