Ważne zmiany w GAEC 7. Rolnicy zwolnieni z obowiązku dywersyfikacji uprawŠMint Images
StoryEditorNie będzie dywersyfikacji upraw

Ważne zmiany w GAEC 7. Rolnicy zwolnieni z obowiązku dywersyfikacji upraw

08.12.2023., 10:01h
Nie będzie obowiązku dywersyfikacji upraw, a ze zmianowania zostaną zwolnieni producenci kukurydzy. Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić ważne zmiany w normie GAEC 7, która ma obowiązywać rolników od 2024 roku.

Będą zmiany w zakresie normy GAEC 7 dotyczącej zmianowania i dywersyfikacji upraw, która ma obowiązywać rolników od 2024 roku. Ministerstwo rolnictwa zwalnia rolników z wymogu dywersyfikacji upraw, a producentów kukurydzy także ze zmianowania. Doprecyzowuje też terminy utrzymania międzyplonu ścierniskowego. Pod koniec listopada Komitet Monitorujący PS WPR przyjął w tej sprawie uchwałę. Teraz ministerstwo prowadzi działania mające na celu zmianę Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w zakresie normy.

Zmiany w GAEC 7. Nie będzie dywersyfikacji upraw

Ministerstwo rolnictwa proponuje odstąpienie od wymogu dywersyfikacji upraw w ramach normy GAEC 7. NIE BĘDZIE więc obowiązku prowadzenia co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych, gdzie uprawa główna nie mogła zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogły zajmować więcej niż 90% gruntów ornych.

- Propozycja dotycząca pozostawienia wymogów normy GAEC 7, polegających jedynie na obowiązku zmianowania upraw jest zgodna z załącznikiem III do rozporządzenia (UE) 2021/2115, obligującym kraje członkowskie do stosowania wymogów zmianowania na gruntach ornych: „Zmianowanie polega na zmianie upraw co najmniej raz w roku na poziomie działek rolnych (z wyjątkiem upraw wieloletnich, traw i innych zielnych roślin pastewnych oraz gruntów ugorowanych), w tym odpowiednio zarządzanych upraw wtórych.”-  czytamy w uzasadnieniu uchwały Komitetu Monitorującego PS WPR, którego przewodniczącym jest wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

MRiRW: wymóg dywersyfikacji upraw stanowi nadmierne obciążenie dla gospodarstw rolnych

Ministerstwo dodaje, że wymogi dywersyfikacji upraw zostały potraktowane w przepisach rozporządzenia UE jako dodatkowe, więc nie jest to element obowiązkowy dla państw członkowskich.

Resort rolnictwa uznał ponadto, że wymóg dywersyfikacji upraw stanowi nadmierne obciążenie dla gospodarstw rolnych, utrudniając podejmowanie przez rolników decyzji produkcyjnych.

- Pomimo odstąpienia od wymogów dywersyfikacji, wdrożenie normy GAEC 7, w dalszym ciągu będzie miało pozytywny wpływ na utrzymanie żyzności i jakości gleb poprzez racjonalną gospodarkę glebową materią organiczną oraz wspieranie efektywnego zarządzania składnikami pokarmowymi. Jak również w dalszym ciągu będzie miało wpływ na ograniczenie presji chorób i szkodników powiązanej z upraszczaniem płodozmianu i w efekcie skutkować może zmniejszeniem zużycia środków ochrony roślin. Dodatkowo, proponuje się, aby wymogi dotyczące zmianowania nie obowiązywały w przypadku uprawy kukurydzy – tłumaczy wiceminister Ryszard Bartosik.

GAEC 7: terminy utrzymania międzyplonu ścierniskowego

Zmienione przez ministerstwo przepisy GAEC 7 doprecyzowują też terminy utrzymania międzyplonu ścierniskowego. Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa obowiązki uznaje się za spełnione na danej działce rolnej w przypadku wprowadzenia po zbiorze plonu głównego międzyplonu (ozimego lub ścierniskowego lub wsiewki śródplonowej), z okresem utrzymania międzyplonu ścierniskowego przez co najmniej 8 tygodni od terminu wysiewu, a w przypadku wsiewki śródplonowej - przez co najmniej 8 tygodni od terminu zbioru uprawy w plonie głównym.

GAEC 7: jakie wymogi będą obowiązywać rolników od 2024 roku?

Podsumowując – od 2024 rolników będzie obowiązywać norma GAEC 7 w zakresie zmianowania. Czyli na co najmniej 40% gruntów ornych ma być prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim.

Powyższe obowiązki uznaje się za spełnione na danej działce rolnej w przypadku wprowadzenia po zbiorze plonu głównego międzyplonu (ozimego lub ścierniskowego lub wsiewki śródplonowej), z okresem utrzymania międzyplonu ścierniskowego przez co najmniej 8 tygodni od terminu wysiewu, a w przypadku wsiewki śródplonowej - przez co najmniej 8 tygodni od terminu zbioru uprawy w plonie głównym.

Jednocześnie, na wszystkich gruntach ornych w gospodarstwie, taka sama uprawa w plonie głównym nie może być prowadzona dłużej niż 3 lata.

Zasady te nie obowiązują w przypadku upraw korzystnie wpływających na poprawę i zachowanie potencjału gleby, takich jak: rośliny bobowate, trawy i inne zielne rośliny pastewne, mieszanki bobowatych drobnonasiennych z trawami, grunty ugorowane oraz uprawy wieloletnie.

Zasady odnośnie zmianowania nie obowiązują też w przypadku uprawy kukurydzy.

Z wdrażania normy wyłączone są również gospodarstwa:

  • w których więcej niż 75% GO jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, uprawy roślin strączkowych lub ugorowanych lub stanowi sumę powyższych,
  • w których więcej niż 75% UR stanowi TUZ lub jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych, lub stanowi sumę powyższych.

Gospodarstwa, w których prowadzona jest produkcja ekologiczna potwierdzona certyfikatem, uznaje się za spełniające normę DKR 7.

UWAGA! Zmiany w GAEC 7 czekają na akceptację KE

Powyższe zmiany mają zostać przyjęte uchwałą Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 w tym roku. Jednocześnie będą one jeszcze podlegać negocjacjom z Komisją Europejską celem uzyskania akceptacji na ich wprowadzenie.

image
Zmiany w GAEC 6

WAŻNE zmiany w GAEC 6. Część upraw zwolniona z okrywy glebowej

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. wrzesień 2024 10:05