Zaliczki dopłat bezpośrednich: ARiMR wypłaciła rolnikom 2 razy mniej pieniędzyCanva
StoryEditorZaliczki dopłat bezpośrednich 2023

Zaliczki dopłat bezpośrednich: ARiMR wypłaciła rolnikom 2 razy mniej pieniędzy

31.10.2023., 16:11h
Od dwóch tygodni trwa wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Niestety, rolnicy otrzymują z ARiMR dużo mniejsze przelewy niż rok temu. Wtedy do końca października wypłacono im ponad 8,1 mld zł, teraz tylko 4,1 mld zł, czyli dwa razy mniej.

Zaliczki dopłat bezpośrednich. 400 tys. rolników wciąż czeka na pieniądze

Trwa wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Od 16 do 31 października ARiMR wypłaciła rolnikom 4,11 mld zł.

- Z tej kwoty 3,65 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do 846,6 tys. rolników. Z kolei ponad 464 mln zł trafiło do blisko 393 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW - tłumaczy Agencja. A to oznacza, że ok. 400 tys. rolników wciąż czeka na pieniądze - w tegorocznej kampanii złożono 1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie.

ARiMR wypłaciła rolnikom 2 razy mniej pieniędzy niż rok temu

Warto zaznaczyć, że rok temu, w ramach wypłat zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, ARiMR do końca października przekazała rolnikom ponad 8,11 mld zł, czyli prawie dwa razy tyle niż obecnie. Jeśli wziąć pod uwagę same płatności bezpośrednie bez ONW, to w 2022 roku do 31 października 781 tys. beneficjentów otrzymało 6,86 mld zł. W tym roku do 846,6 tys. rolników trafiło jedynie 3,65 mld zł.

Rolnicy nie dostają zaliczek ekoschematów

Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że ARiMR nie wypłaca zaliczek za ekoschematy. Dlaczego? Bo wciąż nie ma stawek ekoschematów ​w polskiej walucie. Rozporządzenie w tej sprawie do dziś nie zostało opublikowane. Zapytaliśmy więc w ministerstwie rolnictwa, kiedy poznamy stawki.

W odpowiedzi ministerstwo zaznaczyło, że „wysokość stawek poszczególnych ekoschematów zostanie określona w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydawanym w porozumieniu z Ministrem Finansów niezwłocznie po otrzymaniu od ARiMR stabilnych, zweryfikowanych danych w zakresie powierzchni kwalifikującej się do wsparcia”.

Z wyjaśnień ministerstwa wynika też, że nie będzie zaliczek na poczet ekoschematów.

- Przewiduje się, że płatności w ramach ekoschematów realizowane będą wraz z końcowymi pozostałymi płatnościami bezpośrednimi – poinformował nas resort.

ARiMR: zaliczki otrzymają także rolnicy wytypowani do kontroli na miejscu

W tym roku zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, a także ci wytypowani do kontroli na miejscu. To bardzo duża zmiana w stosunku do lat ubiegłych. Do tej pory zaliczki wypłacano tylko tym rolnikom, którzy nie podlegali w danym roku kontrolom. To budziło niezadowolenie rolników i poczucie niesprawiedliwego traktowania. Dlatego izby rolnicze od lat domagały się, by zaliczki dawać wszystkim rolnikom, a dopiero po zakończeniu kontroli i wydaniu decyzji wykonać końcowe rozliczenie. Także ministerstwo rolnictwa zawnioskowało w maju br. do Komisji Europejskiej, by wszyscy polscy rolnicy mogli otrzymać zaliczkę na poczet dopłat bezpośrednich. 

Rolniku, upewnij się, że dopłaty bezpośrednie wpłyną na Twoje konto

ARiMR przypomina rolnikom, że pieniądze z dopłat bezpośrednich, w tym zaliczki, Agencja przeleje wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne.

ARiMR będzie realizować wypłatę zaliczek do 30 listopada. Z kolei od 1 grudnia Agencja rozpocznie wypłacać pozostałą część dopłat bezpośrednich za 2023 rok.

Do kiedy ARiMR ma czas na wypłatę zaliczek?

ARiMR ma czas na wypłatę zaliczek do 1 grudnia 2023 roku. Zastrzega, że zaliczki będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel. Od 1 grudnia rozpocznie się wypłata reszty płatności.

A jakie są STAWKI dopłat bezpośrednich w złotówkach? Sprawdź TUTAJ

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2023

Dopłaty bezpośrednie 2023: znamy oficjalne STAWKI

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2023

Dopłaty bezpośrednie za 2023 DUŻO niższe niż przed rokiem. Sprawdź, o ile

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:31