StoryEditorWiadomości rolnicze

Dotacje dla producentów chmielu z KPO: jakie są stawki i kiedy będzie nabór?

14.09.2022., 13:09h
ARiMR niebawem rozpocznie przyjmowanie wniosków od producentów chmielu, którzy chcą wymienić słupy impregnowane kreozotem na betonowe lub z tworzywa. Ile wyniesie wsparcie? Gdzie i kiedy będzie można złożyć wniosek? 

Będzie pomoc dla producentów chmielu. Resort rolnictwa ze środków KPO chce sfinansować wymianę słupów impregnowanych kreozotem, który został zakwalifikowany jako substancja rakotwórcza.

Pomimo, że dostępne badania nie wskazują na przekroczenia norm zanieczyszczenia gleby i szyszek chmielu związkami z grupy WWA zawartymi w kreozocie, to jednak zdaniem MRiRW należało podjąć działania mające na celu ograniczenie narażenia ludzi na bezpośredni kontakt z tą substancją oraz jej uwalniania do środowiska. Usunięcie kreozotu z plantacji chmielu ma także znaczenie rynkowe, ponieważ chmiel z plantacji, na których jest stosowany kreozot może być mniej konkurencyjny na rynku.

- Jest to bardzo specjalistyczne, bo tak naprawdę będzie realizowane tylko w jednym województwie – lubelskim. Wymiana słupów podtrzymujących plantacje chmielu nasączone kreozotem ma na celu likwidację zagrożeń środowiskowych. Będą wymieniane na betonowe albo z tworzyw sztucznych - mówił dziś podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Kto może ubiegać o dopłaty na wymianę słupów chmielowych?

Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma nadany numer identyfikacyjny.

Jaka będzie wysokość dotacji dla producentów chmielu?

Plantatorzy chmielu mogą liczyć na dopłaty do wymiany słupów w wysokości 70 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku młodego rolnika i do 50 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku pozostałych rolników.

W związku z tym młody rolnik dostanie 102 217 zł, a pozostali – 73 012 zł.

Dofinansowanie można uzyskać maksymalnie do 5 ha.

Wymiana tyczek chmielowych: na co można przeznaczyć dotację?

Pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę słupów impregnowanych kreozotem na konstrukcje wolne od kreozotu. Sfinansować można więc demontaż słupów nośnych impregnowanych kreozotem, nabycie i transport nowych elementów konstrukcyjnych oraz montaż na tej samej powierzchni nowych słupów kompozytowych lub betonowych na powierzchni nie większej niż 5 ha.

Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o wymianę słupów chmielowych?

Wnioski o wymianę słupów podtrzymujących chmiel będzie przyjmowała ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Nabór ma zostać uruchomiony w połowie października. Konkretną datę Agencja przedstawi w ciągu kilku najbliższych dni. 

Z wyliczeń ministerstwa wynika, że upoważnionych do ubiegania się o wsparcie jest 740 producentów chmielu.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 21:49