pixabay
StoryEditorAgroturystyka

150 tys. zł dotacji na agroturystykę. Gdzie złożyć wniosek?

23.06.2024., 15:00h
Wielu rolników czerpie dodatkowe zyski z prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego. Ten trend jest wspierany: na agroturystykę można dostać dotacje. Gdzie złożyć wniosek?

Jak dostosować gospodarstwo pod agroturystykę? 

Jeżeli sądzisz, że aby prowadzić gospodarstwo agroturystyczne wystarczy gospodarstwo na wsi, jesteś w błędzie! To oczywiście konieczne na początek, jednak osoby, które chcą zająć się takim biznesem, muszą przygotować się na wyzwania. Dom lub działkę należy bowiem odpowiednio zagospodarować, przygotowując miejsca dla gości. Konieczne będą podstawowe meble, ale także wyposażenie pokoi i infrastruktura sanitarna. W zależności od tego, jakie ma być profil naszej agroturystyki, warto pomyśleć także o oferowanych gościom atrakcjach: nauce jazdy konnej, warsztatach kulinarnych, zajęciach z jogi itd. Szeroka oferta łatwiej skusi potencjalnych odwiedzających! By ich przyciągnąć, warto też zainwestować w marketing: na początek wystarczy estetyczna strona internetowa oraz obecność w mediach społecznościowych. Zastanawiasz się, skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Na szczęście istnieją dofinansowania na prowadzenie agroturystyki. 

Przeczytaj także: Kto może założyć małe zoo i ile to kosztuje?

Skąd uzyskać dofinansowanie na agroturystykę? 

Agroturystyka nie jest na razie branżą wspieraną na szeroką skalę, jednak ponieważ należy do kategorii HoReCa (hotele, restauracje, catering), na tego typu działalność można otrzymać dofinansowanie. W 2024 roku oferują je: 

  • inicjatywa LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, 
  • PARP HoReCa. 

Jaką dotację można dostać z Inicjatywy LEADER? 

Inicjatywę LEADER koordynuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach tego programu można starać się o pieniądze na założenie lub rozwinięcie: 

  • gospodarstw agroturystycznych, 
  • zagród edukacyjnych, 
  • gospodarstw opiekuńczych. 

Pieniędzmi dla agroturystyk zarządzają miejscowe LGD, czyli Lokalne Grupy Działania. To one wyznaczają kryteria naboru wniosków o dofinansowanie, zatem chcąc uzyskać fundusze z inicjatywy LEADER, należy zacząć od znalezienia najbliższej LGD i zapoznania się z jej wytycznymi. 

Przeczytaj także: Prowadzisz agroturystykę? Uważaj na podatkowe pułapki

W ramach inicjatywy LEADER na stworzenie lub rozwój gospodarstwa agroturystycznego można otrzymać wsparcie w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 150 tys. zł. 

Czy rolnik może dostać dotacje PARP HoReCa? 

Dotacje PARP HoReCa przyznawane są ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. O pieniądze mogą starać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które prowadziły i prowadzą działalność gospodarczą określoną odpowiednim kodem PKD, potwierdzoną wpisem do właściwego rejestru, w tym także gospodarstwa agroturystyczne. Kluczowe dla otrzymania dotacji jest jednak to, że przedsiębiorstwo powinno było odnotować spadek obrotów w 2020 lub 2021 roku. 

Wsparcie w ramach PARP HoReCa ma formę refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych, do 90 proc. wydatków. Maksymalne koszty kwalifikowane, które uprawniają do udziału w programie, to 600 tys. zł. Oznacza to więc, że przedsiębiorca może otrzymać od 50 do 540 tys. zł na swoje gospodarstwo agroturystyczne.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 10:58