pixabay
StoryEditorOszczędzanie deszczówki

Będzie nowy nabór wniosków na program Moja Woda. Kiedy ruszy?

18.06.2024., 11:30h
Nabór wniosków w III edycji programu Moja Woda jest już zamknięty. Trwa rozliczanie dotacji. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie nie była to ostatnia szansa na dotację na deszczówkę. Kiedy możemy się spodziewać kolejnej edycji Mojej Wody?

Program Moja Woda: co to jest? 

Program Moja Woda ma na celu podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych poprzez ochronę zasobów wodnych i walkę z suszą. Jego realizacja zakłada zwiększenie retencji oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości z domami jednorodzinnymi. Program był finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koordynowały go wojewódzkie oddziały Funduszu. 

Przeczytaj także: Tanie kredyty dla rolników dostępne dłużej. Jest decyzja rządu

Dotacje na oszczędzanie deszczówki: co można sfinansować? 

Aby możliwe było zwiększenie retencji i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych, niezbędny jest rozwój potrzebnej do tego infrastruktury. Jej elementy można sfinansować z dotacji, uzyskanych w programie Moja Woda. Pieniądze przewidziano na zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie instalacji:  

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych),  
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemności minimum 2 m3,  
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte),  
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń,  
  • do wykorzystywania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika). 

Moja Woda: ile pieniędzy na instalację do zbierania deszczówki? 

Aby móc się ubiegać o dofinansowanie na instalację do zbierania deszczówki, należy zaplanować inwestycję, której koszt wyniesie co najmniej 2000 zł. Beneficjent może się starać o dotację na pokrycie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 6000 zł. 

Przeczytaj także: Susza rolnicza wypala plony. Aż 60% gmin ma suszę w zbożach jarych

Nabór wniosków w III edycji Mojej Wody już zamknięty 

Program Moja Woda zaplanowano na lata 2020-2024. W tym czasie zrealizowano trzy nabory. Ostatni z nich trwał od sierpnia 2023 do końca lutego 2024. Jak poinformował nas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powodem zamknięcia naboru było wyczerpanie puli finansowej. Na tę edycję przeznaczono 130 mln zł. 

Co dalej z dotacjami na deszczówkę? 

Łącznie na sfinansowanie dotacji w programie Moja Woda NFOŚiGW przeznaczył ponad 400 mln zł: około 275 mln w I oraz II naborze i 130 mln w III edycji. Nie wszystkie opisane we wnioskach inwestycje są jednak realizowane, w związku z tym do puli wróci część środków. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli skorzystać z dotacji na zbiorniki do retencjonowania deszczówki. NFOŚiGW informuje bowiem naszą redakcję, że niewykorzystane pieniądze przeznaczone zostaną na sfinansowanie IV edycji Mojej Wody.

Przeczytaj także: 5 tys. zł kary. Urzędnicy kontrolują szamba na wsi. Za co mandat? 

Kiedy będzie kolejny nabór w programie Moja Woda? 

NFOŚiGW nie ogłosił jeszcze oficjalnie, kiedy ruszy nabór wniosków w IV edycji programu Moja Woda. Do 31 lipca 2024 beneficjenci mają jeszcze czas, by rozliczyć się ze swoich inwestycji. Później Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą wypłacały pieniądze - potrwa to do końca 2024 roku. Dopiero wówczas możliwe będzie oszacowanie niewykorzystanej kwoty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ocenia, że czwarty nabór wniosków o dofinansowanie na instalacje do zbierania deszczówki może ruszyć w początkach 2025 roku.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:35