StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do wymiany dachu z azbestu: czy wypłata pieniędzy się opóźni?

09.12.2022., 19:12h
ARiMR wzywa rolników do uzupełnienia wniosków o dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Problem w tym, że na platformie PUE nie da się złożyć korekty, bo... nie ma takiej opcji! Niestety, przez to wypłata pieniędzy może się jeszcze bardziej opóźnić.

Od 17 października do 15 listopada rolnicy mogli składać wnioski na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Działanie to cieszyło się największą popularnością spośród wszystkich uruchomionych naborów w ramach KPO. Złożonych zostało 47 tys. wniosków na łączną kwotę 588 mln zł.

ARiMR wzywa rolników do uzupełnienia wniosków. Dopłaty do wymiany dachu z azbestem mogą się opóźnić?

Rolnicy mieli otrzymać decyzję umowy z ARiMR w ciągu miesiąca. Wiadomo już, że termin ten nie zostanie dotrzymany, bo wniosków było bardzo dużo.

Tuż po zakończeniu naboru, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że rolnicy otrzymają pomoc w 2023 roku wiosną lub latem.

- Rolnicy dostaną pieniądze "na sezon letni, który sprzyja wymianom pokryć dachowych" – mówił minister Kowalczyk.

Ale niewykluczone, że termin wypłaty może się jeszcze bardziej przedłużyć, bo ARiMR wzywa rolników do uzupełnienia wniosków. Tych uzupełnień należy dokonać w ciągu 7 dni od otrzymania wiadomości na platformie PUE, ale okazuje się, że nie ma tam możliwości dokonania korekty wniosku. Istnieją jedynie dwie opcje: podglądu oraz wycofania wniosku.

Samorząd rolniczy apeluje o pilne umożliwienie złożenia korekty wniosku

Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do ministra Kowalczyka o natychmiastowe wdrożenie działań modernizacyjnych, które umożliwią rolnikom dokonanie wskazanych uzupełnień i złożenia korekty wniosku.

- W sytuacji, gdy nie uda się wdrożyć działań naprawczych wielkopolski samorząd rolniczy proponuje wydłużenie powyższego terminu do czasu prawidłowego działania Platformy Usług Elektronicznych.

Wymiana dachu z azbestem: rolnicy mają mało czasu na uzyskanie zgłoszeń ze starostw powiatowych

Kolejnym problemem jest uzyskanie z archiwów starostw powiatowych zgłoszeń planowanych wymian pokryć dachowych, których dokonano dwa lub trzy lata temu.

 - Uzyskanie tych dokumentów bywa bardzo czasochłonne i wnioskodawcy mogą nie uzyskać wymaganej w wezwaniu dokumentacji w terminie 7 dni od otrzymania wiadomości. Ma to szczególne znaczenia w przypadku tylko jednokrotnego wezwania do uzupełnień – wyjaśnia WIR.

Przypomnijmy, że rolnicy ubiegający się o dopłaty do wymiany dachu z azbestem już raz mieli problemy z system ARiMR. Ostatniego dnia naboru system przestał działać i przez kilka godzin nie było możliwości wysłania dokumentów. 

Kamila Szałaj, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 18:31