StoryEditorDotacje PROW

Nowy harmonogram PROW. Kiedy będą dotacje na modernizację gospodarstw?

01.03.2023., 22:03h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała nowy harmonogram naboru wniosków na dotacje z PROW 2014–2020. Kiedy będzie nabór wniosków na dotacje na modernizację gospodarstw rolnych, na płyty obornikowe czy rolnictwo ekologiczne?

28 lutego 2023 roku ARiMR zaktualizował harmonogram ogłaszania naborów dla trwających i planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020, który ma obowiązywać do 29 grudnia 2023 r.

Bez naborów na najbardziej popularne wśród rolników dotacje

Niestety, w najnowszym harmonogramie próżno szukać terminów na nabór na takie działania z PROW jak chociażby dotacje dla małych gospodarstw, na rozwinięcie RHD, czyli rolniczego handlu detalicznego. Nie będzie także Premii dla młodego rolnika z PROW 2014–2020, ale zapewne zostanie zorganizowany nabór wsparcia w ramach nowego Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027.

Co prawda są nabory na modernizację gospodarstw rolnych, ale nie w najczęściej wybieranych obszarach A (produkcja prosiąt), B (rozwój produkcji mleka krowiego), C (rozwój produkcji bydła mięsnego) i D (racjonalizacją technologii produkcji rolniczej, czyli budowa nowych budynków i zakup maszyn rolniczych).

Jakie będą nabory wniosków na dotacje z PROW w 2023 roku?

Jeżeli chodzi o wspomnianą Modernizację gospodarstw rolnych to ARiMR obecnie prowadzi nabór wniosków w obszarze E, czyli nawadnianie w gospodarstwie oraz w obszarze F, czyli zielona energia w gospodarstwie. Agencja zakończy przyjmowanie aplikacji na oba poddziałania 15 marca 2023 roku.

Od początku stycznia aż do końca grudnia będą przyjmowane wnioski inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. W styczniu trwał także nabór wniosków dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli dla producentów trzody chlewnej.

Z kolei 3 marca ARiMR rozpocznie przyjmowanie dokumentów na wsparcie na inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, czyli pomoc na zakup płyt obornikowych czy aplikatorów do gnojowicy. Ten nabór zakończy się 3 kwietnia 2023 r.

Jaki jest nowy Harmonogram PROW na 2023 rok

Dotacje na rozwój gospodarstw

 • Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej: 2 stycznia – 29 grudnia 2023 r.;
 • Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar e, tj. nawadnianie w gospodarstwie: 31 stycznia – 15 marca 2023 r.;
 • Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar f, tj. zielona energia w gospodarstwie: 31 stycznia – 15 marca 2023 r.;
 • Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę: styczeń 2023 r.
 • Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych: od 3 marca do 3 kwietnia oraz w czerwcu 2023 r.

Dotacje na rozwój terytorialny

 • Scalanie gruntów – Terminy uzależnione od SW, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 r.
 • Gospodarka wodno-ściekowa – Terminy uzależnione od SW, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 r.
 • Budowa lub modernizacja dróg lokalnych – Terminy uzależnione od SW, które ogłaszają kolejne nabory w 2022 r.
 • Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. – Terminy uzależnione od LGD, które ogłaszają nabory w 2022 r. i 2023 r.

Dotacje na transfer wiedzy i innowacji

 • Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności – Przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków.
 • Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – Przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków.
 • Wsparcie dla szkolenia doradców – Przetargi będą ogłaszane w zależności od potrzeb i w miarę dostępnych środków.

Dotacje na ochronę ekosystemów i efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi

 • Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych - premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa – od 15 marca do 15 maja;.
 • Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne - premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa – od 15 marca do 15 maja;.
 • Rolnictwo ekologiczne - premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa – od 15 marca do 15 maja;.
 • Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) - 2023 r., stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.
 • Zarządzanie zasobami wodnymi – Terminy uzależnione od SW, które ogłaszają nabory w 2022 r. i 2023 r.

Dotacje na zarządzanie ryzykiem

 • Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt – maj i listopad 2023 r.

Paweł Mikos
Fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 14:47