StoryEditorPorady prawne

Komu przysługują dopłaty bezpośrednie i zwrot akcyzy – właścicielowi czy dzierżawcy?

24.06.2019., 09:06h
Komu przysługują płatności bezpośrednie i zwrot akcyzy za paliwo – właścicielowi czy dzierżawcy? 

Ustawa z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w art. 18 określa, że w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu. Podobne regulacje zawiera ustawa z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jej art. 3 wskazuje, że w przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 stycznia 2015 (sygn. akt: I SA/Sz 1051/14) wskazuje, że nie ma przy tym znaczenia, w jakiej formie będzie zawarta umowa o posiadanie zależne. Może to być forma pisemna, ale też dopuszczalne jest ustne zawarcie umowy.

Ostatnio kilku rolników zgłosiło problem występujący w praktyce. Niektórzy właściciele, mimo oddania gruntów w dzierżawę, składali wnioski o płatności bezpośrednie. Natomiast wnioski o zwrot po...

Pozostało 31% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:24