pixabay
StoryEditorWypłata 14. emerytury

Kiedy emeryci dostaną 14. emeryturę z KRUS? Rząd podaje termin

28.05.2024., 16:30h
Emeryci niecierpliwie czekają na wypłatę tegorocznej “czternastki”. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas posiedzenia rady ministrów. Kiedy dodatkowa emerytura trafi do świadczeniobiorców?

Kiedy wypłacono trzynastą emeryturę? 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w Polsce dwa dodatkowe świadczenia emerytalne, które zyskały popularne nazwy “trzynastka” i “czternastka”. Po wygranych wyborach Donald Tusk zapowiedział, że wypłata tych emerytur będzie kontynuowana. W 2024 roku na konta seniorów trafiła już trzynasta emerytura. Wypłacono ją w kwietniu. 

Czym się różni 13. i 14. emerytura? 

13. i 14. emerytura są bardzo podobnymi świadczeniami, istnieje jednak między nimi pewna ważna różnica. Chodzi o kryterium dochodowe. “Trzynastka” wypłacana jest każdemu w jednakowej wysokości, bez względu na to, jaka jest kwota jego regularnej emerytury. Tymczasem “czternastka” w pełnej wysokości trafia tylko do osób, których świadczenia emerytalno-rentowe nie przekraczają 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty dodatkowa emerytura jest pomniejszana zgodnie z zasadą “złotówka za złotówkę”. 

Przeczytaj także: Rolnicy prowadzący firmę muszą złożyć zaświadczenie do KRUS. Wkrótce mija termin

Kto dostanie 14. emeryturę, a kto nie? 

Po 14. emeryturę nie trzeba zgłaszać się do KRUS-u. Zostanie ona wypłacona z urzędu. Przysługuje osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń: 

  • emerytury rolniczej, 
  • renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, 
  • renty rodzinnej, 
  • okresowej emerytury rolniczej, 
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. 

“Czternastka” nie będzie jednak wypłacona każdemu. Wszystko przez kryterium dochodowe. Jeżeli po przeliczeniu według zasady “złotówka za złotówkę” kwota czternastej emerytury okaże się mniejsza niż 50 zł, nie zostanie ona wypłacona seniorowi. 

Ile wyniesie 14. emerytura 2024? 

Wysokość 14. emerytury jest równa z obowiązującą w danym roku emeryturą minimalną. Oznacza to, że po waloryzacji z marca 2024, “czternastka” wypłacona zostanie w maksymalnej kwocie 1780,96 zł brutto (1620,67 zł netto). Seniorzy, którzy otrzymują regularnie świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto, dostaną odpowiednio pomniejszoną 14. emeryturę. 

Przeczytaj także: Jakie są najwyższe emerytury rolnicze z KRUS?

Kiedy będą wypłacane 14. emerytury 2024? 

Podczas posiedzenia rady ministrów 28 maja 2024 podjęty został temat dookreślenia czasu wypłaty dodatkowej emerytury. Rząd przyjął, że będzie to wrzesień.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 07:45