
Przepisy dot. renty wdowiej do zmiany
Na biurko minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk trafiło pismo, którego adresatem jest Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wniosek powstał na prośbę Rady ds. Kobiet i Rodzin działającej przy KRIR.
Zdaniem rolników, konieczna jest zmiana przepisów dotyczących renty wdowiej. Jak wskazują, są dwie sytuacje, w których płatników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego eliminuje się ze wsparcia.
Zobacz też: Renta wdowia KRUS: pierwsze decyzje już w maju. Znamy termin wypłaty
Rolnik nie może mieć ziemi, bo nie dostanie renty wdowiej
Jak wynika z wniosku KRIR, renta wdowia nie jest przyznawana emerytom i rencistom, którzy są w posiadaniu ziemi rolnej. Wówczas bez względu na to, że spełniają warunki określające wypłatę wsparcia, ze świadczeniem muszą się pożegnać.
– Jest to przepis, który dyskryminuje rolników, ponieważ zmusza ich do zrezygnowania z posiadania własnej ziemi – alarmuje KRIR.
Mąż nie pracował przed śmiercią – renty wdowiej nie będzie
Zdaniem KRIR, wypłatę renty wdowiej uniemożliwia również niesprawiedliwy zapis dotyczący wypłaty renty rodzinnej, który stanowi o tym, że renta rodzinna nie przysługuje dzieciom, jeśli ojciec nie pracował w ostatnich latach przed śmiercią, nawet jeśli wcześniej pracował 15 czy 20 lat. Brak prawa do renty rodzinnej, uniemożliwia wypłatę renty wdowiej.
– Sprawiedliwość społeczna nakazuje przyznanie renty ze środków zgromadzonych z wypłaconych składek ojca – wnosi KRIR.
Co to jest renta wdowia?
Renta wdowia to inaczej wypłata świadczeń w zbiegu. Od 1 stycznia br. rolnicy mają możliwość składania wniosków o przyznanie środków pieniężnych z tego tytułu.
Na wypłatę renty wdowiej składa się renta rodzinna, do której nabywa się prawo, zostając wdową lub wdowcem oraz własna emerytura lub renta przyznana z tytułu niezdolności do pracy.
Kiedy pierwsza wypłata renty wdowiej?
Pierwsza wypłata renty wdowiej ma nastąpić 1 lipca i zakończyć się 31 grudnia. Świadczeniobiorcy mogą wybrać, które świadczenie chcą otrzymywać w całości, a z którego 15%. Natomiast od 1 stycznia 2027 r. część procentowa wzrośnie do 25%.
Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. KRIR, KRUS, TPR